Kuru ciltler bakım açısından en zor olan cilt tipidir. Görünüm olarak dahi kuruluğunu belli eden pütürlü bir yüzey yahut mat bir yüz ifadesi gayet açıkça görülebilmektedir. Hayli donuk ciltlerdir. Stres, hava değişimleri veyahut benzeri negatif değişkenlerden fazlasıyla etkilenir, o yüzden de daha yorgun bir ifadeye neden olabilir. Zaman içinde pul pul olmaya çok fazla meyillidir ve kolay kırışma göstererek erkenden yaşlanmaya neden olabilmektedir. Böyle bir cildimizde makyajın güzel durabilmesi ve cildin daha kaliteli görünebilmesi açısından bazı tavsiyelere dikkatli olunması gerekir.

Dipnot: Sağlıklı makyajın sırrı ayrıntılı olarak ve doğru cilt temizliğinden geçmektedir. Makyaj sonrası cildin temizlenmesi unutulmamalıdır!

Kuru ciltler için makyaj yaparken ilk hepsinden önce yapılması gerekli olan temel şey nemlendirici kullanımıdır. Durumu hazırda kuru cildin nemlenmeye ve yumuşatılmaya çok ihtiyacı olabilecektir. Nemlendirici özellikler içeren doğal özlü ürünlerin makyaj öncesi kullanılması önerilmektedir. Ayrıca bu tür ürünlerin yalnızca makyaj öncesiyle kalmayıp günlük rutinde de kullanımına alıştırılması sağlıklı cilt için hayli önemlidir. Öte yandan nemlendirilmeye ihtiyacı olan ciltlere bu ürünlerin yanında ek olarak hafta içinde bir peeling uygulaması yapılmış olması cildin ölü deriden temizlenmesi için gerekir. Bütün bu uygulamalar cildin daha sağlıklı olmasını sağlayacak ve makyajın daha güzel görünümünü kazandıracaktır.


Kuru ciltler için makyajda nemlendirici sonrasında bir 15 dk kadar bekletilmesi ve devamında fondöten kullanımına geçmesi önerilmektedir. Nemlendiriciyi tam olarak emen cilt sonrasında sıvı formda likit bir fondötenle bütün renk tonuna da eşit bir biçimde sahip olabilecektir. Fakat eğer ki yüzün fondötene çok ihtiyacı yoksa kullanılmaması önerilmektedir. Fondöten sonrasında pudra yüzde kalabilecek parlaklık ve yağlılığı temizleyecektir. Şurada pudranın fondöten gibi krem tonlarında seçilmesi önemlidir. Böyle ürünler benzer zamanda daha yağlı olduğundan ötürü kuru ciltler için ideal olabilecektir. Allık seçimi olarak da yine krem allıklar kuru ciltler için daha iti tutucu özelliğe sahiptir ve sağlıklı parlaklık kazandıracaklardır.