Cilt makyajında renk eşitlemek ve ciltteki sivilce, renk farklılığı, koyu lekeler gibi kusurları kapatmak için kullanılan makyaj malzemesi fondötendir. Cilt rengindeki farklılıkları düzeltmek için genellikle ince bir katman biçiminde cilde uygulanması gerekli olan fondöten, ten makyajının vazgeçilmezidir. Seçime göre ince bitişi olan fondötenler veya kalın ve hayli örtücü olan, gece ve özel gün makyajlarında daha çok tercih edilmesi gerekli olan fondötenler vardır.

Fondöten tercihinde dikkatli olunması gerekli olan birkaç nokta vardır. Örnek vermek gerekirse fondöteni ele sürerek denememek gerekmektedir. Cildimizde nasıl duracağını görebilmek için, eğer tüm yüze uygulama imkanı yoksa çeneyle boyun bölümüne az bir nebze uygulayıp ciltteki duruşu görmek gerekmektedir. Ama cildimizde çok fazla renk eşitsizliği var ise tüm yüze uygulama yapmak fondöten alır iken daha isabetli sonuç vermektedir. Cilde sürülen fondötenin doğru ton olup olmadığını anlamak için biraz beklemek gerekmektedir. Çünkü cilde uygulanan fondötenler zaman geçtikçe içerdikleri maddeler dolaylı olarak oksitlenir ve renk koyuluğu yaratabilir. Bu da doğru rengi seçmeyi engeller.

Fondöten çeşitleri nelerdir?
Fondötenler likit, katı, köpük ve toz durumda bulunabilirler. Daha doğal sonuç isteniyorsa likit fondötenleri tercih etmek gerekmektedir. Kapatıcılığı az olsa da, likt fondötenler renk eşitsizliğini ortadan kaldırmaya yardım etmektedir. Eğer kapatıcılığı daha çok olan ve gün boyu kalıcı olacak ürünler gerekliyse daha fazla katı formlu fondötenler tercih edilmelidir. Köpük formdakiler ise yeni yeni satışa sunulmaktadır. Bu biçimde fondötenler yüzeyde daha kadifemsi ve mat görünüm yaratır. Hayli kapatıcı ve lekelerin görünümünü azaltan özellikte fondötenlerdir. Toz durumda olanlar ise daha fazla pudra görünümünde, fırça ile uygulanırlar. Tamemen kapatıcı özelliktedirler. Bu şekil ürünleri yağlı ciltlilerin tercih etmesi gerekmektedir. Böylecelikle fondöten üstüne pudra uygulamak zorunda da kalınmaz.


Cilt tipine göre fondöten seçmek gerekmektedir. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz daha fazla matlaştıran, yağlanmayı önleyici fondötenler alınmalıdır. Lakin kuru bir cildiniz var ise, içinde ışıltılar olan, cilde aydınlık veren fondötenleri tercih edebilirsiniz.