Makyajın olmazsa olmazlarından olan kapatıcılar ciltteki kusurları gizlemek ve hassaten göz altlarındaki koyuluğun giderilmesi için kullanılan ürünlerdir. Bilhassa ince ciltlerde oluşan göz altı morluklarının giderilmesine yardım eden olur. Kapatıcılar doğru kullanıldığı zaman yalnızca kızarıklıkları yahut siyah noktaları kapatmakla kalmaz benzer zamanda aydınlatıcı olarak da kullanılabilmektedir

Çok kapatıcı türü vardır. Cilde en ideal kapatıcı türü seçilip doğru şekilde uygulandığı zaman cilt rengi eşitleneceğinden yüzde daha canlı ve güzel görünüm sağlanacaktır. Cilt tipi yağlı kadınlar likit kapatıcıları tercih edebilirler. Stick kapatıcılar ise yağlı olduğundan daha fazla kuru ciltlerin kullanması tavsiye edilir. Yağ bazlı kapatıcılar ince çizgilerin üstüne uygulanmamalıdır. Çünkü uygulandığı zaman çizgi görünümü daha belli olabilecektir.

Kapatıcı Nasıl Sürülmelidir?
Kapatıcılar hakkında en fazla edilen şikayetler kalıcı olmamaları ve çizgilere dolması yönündedir. Bu sorun makyajı sabitlemek ve çizgilere dolmasını önlemek amaçlı transparan bir pudra kullanılarak çözülebilir. Ürünü fazla kullanmak da bu soruna yol açabilir. Bundan dolayı kapatıcılar hayli az kullanılmalıdır.

Kapatıcılar yüzde yalnızca ihtiyaç duyulan yerlere sürülür. Göz altı kapatıcıları göz pınarlarının iç kısımından sürülmeye başlanarak dışa doğru uygulanmaktadır. Göz kapaklarına da uygulanarak bütünlük sağlanmaktadır. Yumuşak ve hafif dokunuşlar ile yedirilen kapatıcı, bir zaman bekleyince yeterli gelmez ise ikinci kat uygulanabilir.


Kapatıcı fondötenden önce sürülürse ağır ve yapay bir makyaj görünümü oluşturabilir. Kapatıcı fondöten üstüne sürüldüğü zaman çok çok kolay sürülür ve ciltle kusursuz bir uyum sağlamaktadır. Kapatıcı sürülürken çok az ölçüde alınıp süngerle, fırçayla veya yüzük parmağıyla tampon hareketler ile uygulanmalıdır. Kapatıcılar için özel üretilmiş kapatıcı fırçaları bulunur. Bunlar kapatıcının daha doğal görünmesini sağlar. Kapatıcıyı iri bir lekenin yahut sivilcenin üstüne sürmek daha da belirginleştirecektir. Bu nedenle yalnızca pudra ile renk uyumu sağlanmalıdır.

Kapatıcı sürülmeden önce cilt kesinlikle nemlendirilmelidir. Bunun sayesinde kapatıcı yüze sürüldüğü zaman daha kolay bir dağılma sağlayıp pürüzsüz görünüm oluşturacaktır. Bazı kapatıcılar çok sert ve kuru olduğundan dağılmaları gayet zor olduğu bilinmektedir. O yüzden göz altlarında pul pul görünüm oluştururlar. Nemlendiriciler bu görünümün oluşmasını engeller.