Güzelliğin bir tam olarak kabul edildiği düşünülse de belli bölgelerdeki kusurlar daha çok göze batar. Bu bölümlerin güzel görünmesi için daha çok özen gösterilmesi gerekmektedir. Cilt güzelliği göz önünde olan bölümlerin başında gelir. Cilt tipini iyi tanıyarak münasip ürünler kullanmak ve daima alternatif ürünlere açık olmak gerekmektedir.

Transparan Pudranın Makyajda Kullanımı
Makyaj uygulaması sırasında transparan pudranın sıklıkla uygulanması gerekli olan yerler yağlanmanın en yoğun olduğu alın bölümü, burnun üstü ve burun kenarları ile göz altlarıdır. Bu bölümlere dikkatli halde uygulanan transparan pudra hasebiyle cilt yüzeyinde renk dengesizlikleri gözlenmez, benzer zamanda fondöteni sabitlemeye yardım eden olduğundan dolayı günün ilerleyen saatlerinde makyaj kalıcılığı da sağlamaktadır.

Transparan pudranın öne çıkan özelliği şeffaf olması, dolaylı olarak sürüldüğü zaman belli olmamasıdır. Bu makyaj malzemesi ile cildi kusursuz göstermek mümkündür.

Transparan pudranın kullanımından önce cilt sahip olduğu özelliğe uygun biçimde nemlendirilmelidir. Karma cilt mi, yağlı cilt mi yoksa kuru cilt mi olduğuna karar verilen cilde doğru nemlendirici uygulanmalıdır.

Transparan pudra uygulaması için en ideal makyaj malzemesi büyük fırçalarıdr. Sünger kullanımı, transparan pudranın kalıp gibi sürülmesine neden olabileceği için tavsiye edilmez. Hassaten alın ve burun etrafında en güvenilir malzeme büyük fırçalardır.


Bu pudra fondötenin üstüne uygulandığı için sürülme safhasında olabildiği kadar nazik hareket edilmeli, fondöten bozulmamalıdır.

Nemlendirici uygulamasından sonra cilt tipine uygun biçimde fondöten yahut pudra uygulaması yapılmalıdır. Bilindiği üzere yağlı ciltlerde daha fazla pudra tercih edilirken kuru ciltlerde fondöten kullanımı önerilmektedir. Bu kurallara uygun biçimde uygulanan makyaj basamaklarından sonra sıra transparan pudraya gelir. Transparan pudranın önerildiği cilt tipleri özel olarak karma ciltlerdir. Bunun sebebi cildin bir bölümünün neme ihtiyaç duyarken bir bölümünün fazla yağdan parlamasıdır. Transparan pudra cildi matlaştırarak bu parlamaları ortadan kaldırmaya yardım eder.

Transparan pudra makyaj uygulama basamaklarında yakın zamanda adından sıkça bahsettiren bir üründür. Eski dönemlere bakıldığı zaman çokça kullanılmasa da son zamanda önemi anlaşılmış ve sık kullanılmaya başlanmıştır.