Protez Tırnak Nedir?

Protez tırnak özellikle tırnakları çok zor uzayan ve onlara dilediği şekli veremeyen kadın kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Takma tırnaklara göre çok daha kullanışlı olan ve daha uzun süre dayanabilen protez tırnaklar mutlaka uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır.

Protez Tırnak Uygulaması Nasıl Yapılır?

Uzman kişiler tarafından uygulanması gereken protez tırnak her türlü el ve tırnağa uyum sağlayabilecek niteliktedir. Protez tırnak uygulamasından önce tırnağın yapısına uygun bir takma tırnak yerleştirilir. Ancak bu takma tırnak sadece gerçek tırnağın uç kısmını kaplayacak şekilde takılmalıdır. Bu tırnağın yapıştırılmasından sonra ise her iki tırnağın da eşit seviyelerde olması için törpü işlemi yapılmalıdır. Tırnaklardan birinin uzun diğerinin kısa kalması kadınlar için büyük sıkıntı yaratacağından törpü işlemi oldukça önemlidir.

Aradaki yükseklik farkı da kaldırıldıktan sonra akrilik veya jel işlemlerinden biri kullanılır. Akrilik uygulaması tırnağın yüzeyinde pürüzler bıraktığı için yeniden törpü uygulaması yapılır ve tırnağın parlak olması sağlanır. Protez tırnağın gerçek tırnağınıza uygulanması sürecinde koruyucu maddeler kullanıldığı için tırnaklarınız veya parmaklarınız bu işlemden zarar görmez. Protez tırnaklar üzerine sürülen ojeler de daha kalıcı olmaktadır.

Protez tırnak uygulaması 1,5 ila 2 saat arasında sürmektedir. Bu tırnakların kullanım süresi ise kişiye bağlı olmakla birlikte ortalama olarak 6 ay boyunca kullanılabilir. Ancak bu kadar uzun süre kullanabilmek için hem tırnakları çeşitli dış etkilerden korumalı hem de protez tırnakların ayda bir kez olmak üzere düzenli bir şekilde bakımını yaptırmalısınız. Çünkü alt kısımda yer alan gerçek tırnağınız her geçen gün uzadığı için orantısızlıklar meydana gelebilir ve bu da protez tırnağın ömrünü azaltabilir. Bu yüzden ayda bir kez tırnağınızın dolgu işlemlerini yaptırarak protez tırnağınızı eskisi gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.