En sık ayak bilekleri, kalçalar ve ayaklar üzerinde bulunan varisler mavi veya mor renkte bükülmüş görüntüye sahip damarların dışarıdan belli olması şeklinde tanımlanabilir. Genellikle kalıtım, hormonal değişiklikler, dolaşım yetersizliği veya uzun süre ayakta kalma sebebiyle oluşmaktadır. Varisler acı verici olabilir. Eğer varisleriniz çok ilerlememişse doğal varis tedavisi uygulayabilirsiniz.
1

İlk olarak bacaklarınıza yüklenen ağırlıklardan kurtulmalısınız. Ayak basıncınızı azaltın. Fazla kilolarınız varsa onlardan kurtulmanın vakti geldi demektir. Bunun yanında kan dolaşımınızı arttırmak için tempolu yürüyüşler, yüzme, bisiklet sürme sporlarını yapabilirsiniz.
2

Bir tülbenti elma sirkesine batırın. Bu tülbenti varisli bölgelerinizin üzerine koyun. 30 dakika boyunca bacaklarınızda bekletin. Bu tedavi ile ortalama sekiz hafta varise doğal çözüm getirebilirsiniz.
3
Dar giysiler giymekten kaçının. Bacaklarınızda kan akışını kısıtlayacak pozisyonlarda oturmayın. Bağdaş kurarak oturmak varisleri daha da kötüleştirecektir. Ayakta uzun süre kalmamaya dikkat edin. Oturarak çalışmak zorunda olsanız bile saat başı kalkın ve bir miktar yürüyün.
4
Damar sağlığınızı arttıracak şekilde beslenin. Daha fazla C vitamini açısından zengin gıdalar tüketin. Yaban mersini, portakal ve greyfurt gibi damarları güçlendiren meyveleri tüketmeye çalışın. Yağsız et, domates ve koyu yeşil sebzeler gibi K vitamini yönünden zengin besinler de varislerin miktarını ve şiddetini azaltmak için tüketilmelidir.
5

At kestanesi kapsülleri varisleri azaltmak ve damarlardaki şişkinliği gidermek için etkilidir. Doğal varis tedavisi başlamadan önce doktorunuza danışınız.


Varis toplardamarlardaki bozukluğun cilt üzerine yansımış halidir. Varis tedavisinde egzersizin önemi büyükdür. Egzersiz sayesinde bacaklarınızdaki kan dolaşımı dengelenebilmektedir. Egzersiz sayesinde kalbinize giden kanın daha rahat akmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında eğer kilo probleminiz varsa, sürekli ayakta durmak zorundaysanız veya gebeyseniz tavsiye edeceğimiz egzersizleri ister varisiniz olsun ister olmasın günde iki kez tekrarlamalısınız.
İlk olarak sırtüstü uzanın. Ayaklarınız dümdüz olmalı. Ellerinizi boynunuzda birbirine bağlayın ve önce dizlerinizi karnınıza doğru çekin. Ardından tekrar başlangıç durumunuza dönün. En az beş kez en fazla yirmi kez yapmanız kafidir.
Gün boyu egzersize vakit ayırmak sizin için zor olabilir. Günlük yaşamınızın içerisinde uygulayabileceğiniz basit egzersizler önermek istiyoruz. Mesela ayak parmaklarınızın üstünde durup tekrar eski pozisyonunuzu alabilirsiniz. Bunun yanında sandalye üzerinde de egzersiz yapabilirsiniz. Ayaklarınızı toplayın ve kendinize doğru çektikten sonra tekrar oturur pozisyona gelin. Bu iki egzersiz için herhangi bir sayı kısıtlaması yoktur. Ne kadar yaparsanız o kadar faydanıza olacaktır fakat günde minimum beş dakika yapabilirsiniz.
Gün içerisinde uygulayacağınız basit egzersizler gereksizmiş gibi yada faydasızmış gibi gelebilir ancak uzun sürelere yaydığınızda bunun etkisini daha iyi kavrayabilirsiniz. Varis için beslenme ve egzersizin çok büyük önemi olduğunu unutmayın. Varis tedavisinde egzersiz yapmak olmazsa olmazlar arasında yer alır.