Yazın en fazla sevilen meyvelerinden biri olan dut, yalnız olarak dalından kopup damakları şenlendirmesinin yanında ek olarak reçel yahut marmelat olarak da tüketilir. Dut reçeli kahvaltı sofralarında yer almasından çok hamur işlerini tatlandırmak için kullanılmaktadır.

Dut Reçeli Nasıl Yapılır?
1 kilogram kara dutun sapları ayıklanır. Sonrasında nazik bir biçimde, ezmeden yıkanır. Bir süzgeç vasıtasıyla süzülen dutlar ve 6 kahve fincanı toz şeker orta boy bir tencereye alınır. Bu işlem yapılırken dutların şekeri güzelce özümsemesi için bir püf noktası uygulanabilir. Bunu yapmak için biraz dut, üstüne bir nebze toz şeker, biraz dut ve üstüne toz şeker durumunda katlı bir dizilim gerçekleştirilir. Reçel pişirilmeden önce toz şeker ve dut bu biçimde 1 bütün gün bekletilir.

1 bütün gün bekletilen, eriyen şeker ile homojen hale gelen dutların bulunmuş olduğu tencere ocağa alınır. Az ateşte takriben 15 dk kaynatılır. Kaynayan dutların üstüne tereyağı veyahut margarin eklenmektedir. Bu durumda bir on dk daha kaynatılıp son olarak limonun suyu dökülür. Limon suyuyla bir taşım daha kaynatılan reçel ocaktan alınır. Yumuşak meyve olduğundan çok fazla kaynatılmaması gerekmektedir. Tersi halinde taneler eriyip meyveler kaybolur. Reçel toplamda yarım saat kadar pişirilmelidir.

Pişen reçel temiz cam kavanozlara boşaltılır. Uzun zaman saklanabilmesi için kapağı hava almayacak halde kapatılır. Kavanozlar tüketilene kadar loş ve serin bir yerde saklanır. Kapağı açılan reçel, 15 gün kadar buzdolabı içinde şekerlenmeden saklanabilir.

Dut Reçeli İçin Gerekli Malzemeler
1 kilogram kara dut

1 çay kaşığı margarin yahut tereyağı

6 kahve fincanı toz şeker

1 çay kaşığı limonun suyu