Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce izleri sadece ergenlik çağındaki gençlerin değil her yaştan insanın sorunudur. Sivilce oluşumunun başlıca nedeni cilt gözeneklerinin yağdan, kirden tıkanması ve bakterilerin birikmesi için uygun bir ortam yaratmasıdır. Bakteriler zaten cilt yüzeyinde her an bulunur ancak gözenekler tıkandığında bir noktada birikmeye başlayarak sivilceye yol açar. Tabi sivilcenin nedenleri bununla sınırlı değildir; cildin aşırı yağlı olması, cilt gözeneklerinin büyük olması, beslenme alışkanlıkları ve kalıtımsal özellikler sivilce nedenleri arasında sayılabilir. Sivilce geçtikten sonra kalan izler ise başka bir derttir çünkü bu izler kolay kolay geçmez ve dikkat edilmezse kalıcı olabilirler. Sivilcelerin daha kısa sürede iyileşmesini sağlamak veya sivilce izlerinin görünümünü hafifletmek için evde uygulayabileceğiniz bazı doğal yöntemler ve profesyonel tedavi yöntemleri mevcuttur ancak bunlarla uğraşmamak için sivilce oluşmadan önce tedbir almak elbette en iyi yöntemdir.

Sivilcelerin İz Bırakmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hepimiz hayatımızın bir döneminde, özellikle yüzümüzde çıkan sivilce henüz iyileşmeden sıkmaya çalışmışızdır. Ancak sivilcenin iz bırakmasını istemiyorsanız dokunmamanız gerekiyor çünkü sivilceyi ellemek bakterilerin artmasına ve cildin daha fazla tahriş olmasına yol açıyor. Sivilceyi sıkmanın yarattığı bir diğer sorun ise bakterilerin ve sivilce içindeki irinin daha derine inerek cilde esnekliğini veren kolajen miktarını azaltmasıdır. Sivilceyi illa sıkmanız gerekiyorsa ellerinizi ve sivilcenin bulunduğu bölgeyi anti bakteriyel sabunla yıkayın ve sıktıktan sonra sivilcenin içinin tamamen boşaldığından emin olun.

Sivilce izi oluşumunu önlemek için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise güneş ışınlarıdır. Cildimiz diğer küçük yara izlerinde olduğu gibi sivilce izlerinin görünümünü de zaman içinde hafifletme veya tamamen geçirme kapasitesine sahiptir. Ancak sivilce izinin güneş görmesine izin verirseniz hem iyileşme süresi uzar hem de bu bölge koyulaşabilir. Güneşe çıkmanız gerekiyorsa sivilce izlerinin üzerine mutlaka yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi sürün.

Sivilce İzlerini Geçirmek İçin Doğal Yöntemler

Limon: Limon suyu doğal bir ağartıcıdır ve içerdiği C vitamini ile kolajen üretimini destekler. Limonu, suyunu sıktıktan sonra sivilce izi üzerine bir parça pamuk yardımıyla sürebilirsiniz. Ancak bu yöntemin hemen sonuç vermesini beklemeyin ve sivilce izinin görünümü azalana kadar günde 2-3 kez uygulayın. Hassas bir cildiniz varsa olası tahrişi önlemek için limon suyunu yarı yarıya suyla inceltebilirsiniz.

Bal: Bal sivilce tedavisinde oldukça etkilidir ve sivilce izlerine karşı da kullanılabilir. Sivilce izi için balı bir kaç farklı yöntemle kullanabilirsiniz. Bunlardan uygulaması en basit olanı balı sivilce izine sürüp 1 gece bekletmektir. Sabah kalkınca yüzünüzü bol ılık suyla yıkabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise 2 yemek kaşığı balı çeyrek kase yulaf ezmesiyle karıştırıp sivilce izlerinin üzerine sürmektir. Karışımı 15-20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Son olarak 1 çay kaşığı toz tarçını 1 yemek kaşığı balla karıştırıp sorunlu bölgeye sürüp 1 saat kadar bekletin. Seçtiğiniz bal maskesini izler hafifleyinceye kadar her gün tekrar edin.

Aloe Vera: Cildi yumuşatıcı etkisi bulunan aloe vera aynı zamanda tahrip olan dokuları iyileştirme özelliğine de sahip bir bitkidir. Bulabilirseniz organik aloe vera almanız daha iyidir ama market veya kozmetik mağazalarında satılan aloe vera jelleri de işinizi görecektir. Aloe vera jelini sivilce izi geçene kadar sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa kullanın.

Zeytinyağı: Antioksidanlar ve cilt için önemli A, D, E, C, B1 ve B2 vitaminleri bakımından zengin olan zeytinyağı sivilce izlerini hafifletmek ve cildi yumuşatarak tahrişi azaltmak için kullanılabilir. Zeytinyağını izlerin üzerine pamukla sürerek cildin yağı emmesini bekledikten sonra fazla yağı nemli ve temiz bir bezle alabilirsiniz.

Patates: Çiğ patatesi yuvarlak dilimler halinde kesin. Bir dilimi dairesel hareketlerle patates suyunu iyice bırakıncaya kadar izlerin bulunduğu bölgeye sürün. Ardından taze bir dilim alıp uygulamayı tekrarlayın. Bunu toplamda 20-30 dakika kadar yapmanız yeterlidir. Cilt yüzeyinde kalan patates suyu kuruyuncaya kadar bekleyin ve daha sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayıp nemlendirici sürün. Patatesin izler üzerindeki etkisini görmek için bunu haftada 3-4 kez ve en az 3-4 hafta boyunca uygulamalısınız.

Domates: Domates aynı limon gibi doğal bir ağartıcıdır. Bir adet domatesin kabuğunu soyduktan sonra küçük parçalara bölerek kaşığın tersiyle iyice ezin. Daha sonra domatesi suyuyla birlikte tüm yüzünüze sürüp 20 dakika kadar bekletin. Çiğ domates maskesini 1-2 hafta boyunca günde 1 kez tekrar edin.

Sivilce izleri için önerilen bu doğal yöntemler etkili çözüm sunarak izlerin hafiflemesini veya tamamen geçmesini sağlayabilir. Ancak bu maskelerin her cilt tipi ve herkes için uygun olmadığını unutmayın. Hangi yöntemin sizin için daha uygun olduğunu ancak deneme yanılma yöntemiyle belirleyebilirsiniz. Sabırlı olun ve seçtiğiniz yöntemin sonuçlarını görmek için en az 2 hafta deneyin.

Sivilce izleriniz doğal yöntemler ile geçmiyorsa çaresiz değilsiniz çünkü izlerin tedavisi için başka seçenekleriniz de mevcut. Örneğin, lazerle sivilce izi tedavisi oldukça yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Lazerle cildin üst katmanında bulunan sivilce izi temizlenirken aynı zamanda kolajen üretimi de tetiklenerek cildin daha pürüzsüz olması sağlanabiliyor. Ancak lazerle tedavi yöntemi her ciltte kullanılamadığı için önce bir dermatoloğa danışmanızı öneririz.