Cildi Canlandıran ve Parlatan Gıdalar
Yeşil Çay
Zayıflamada da etkili olan yeşil çay vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Günlük tüketildiği takdirde yeşil çayın mucizesinin gözlerinizle göreceksiniz. Cildinize parlaklık ve gençlik katar.

Badem
Bademin içindeki E vitamini molekülleri donuk bir görünümden kurtulmanızı sağlar ve cildi aydınlatır.

Kayısı
İster kuru kayısı ister tazesinin tüketilmesi hücrelerin yenilenmesini sağlar. Miami Üniversitesi Dermatoloji Doçenti Kenneth Beer kayısının düzenli tüketilmesi halinde 20 yaş gençleşeceğini araştırmalarının sonucu ortaya koydu.

Leblebi
Leblebi içindeki amino asitler sayesinde cildin onarılmasını hızlandırır. Leblebinin tüketilmesi açlık hissinin giderilmesinin yanı sıra cildin dokusunun pürüzlerini giderir.

Portakal
Bu kolajen içindeki C vitamini sayesinde cildi güçlendirir, cildi destekleyici yapısı sayesinde göz altı morluklarını ortadan kaldırır. Portakalın kış aylarında sık sık tüketilmesi aydınlık bir görünüme kavuşmanızı sağlayacaktır.

Ayçiçeği Yağı
Yemeklerde, sotelerde tüketildiğinde hücrelere yumuşaklık katar. Bebeksi bir tene sahip olmak için margarin ya da katı yağlar yerine Ayçiçek yağını kullanın.

Kepekli Ekmek
Kepekli tahıllar ciltteki kızarıklığı, kırmızı lekeleri, ortadan kaldırır ve cildinizde pembe bir allık etkisi verir.

Görüldüğü gibi tüm bu besinlerin tüketilmesi parlak ve bebeksi bir cilde sahip olmanızı sağlar. Tüketildiği takdirde bu yiyecekler metabolizmanın hızlanmasında ve kolayca kilo vermenize da yardımcı olacaktır.