Allantoin, nemlendirici ve yumuşatıcı özelliklerinden dolayı cilt kremleri ve nemlendirici gibi ürünlerde aktif bileşen olarak kullanılan, aynı zamanda doğal olan bir kimyasaldır.

Bu özellikleri sayesinde allantoin, güneş kremleri ve dudak boyalarında da nemlendirici olarak kullanılır. Allantoinin bir başka kullanım alanı da yara merhemleridir. Zira allantoin, hasar görmüş derinin iyileşme sürecini hızlandırır.

Nelerde Allantoin Bulunur?
Allantoin doğada birçok canlıda bulunur. Örneğin pek çok memelinin idrarında allantoin mevcuttur. Allantoinin doğada en çok bulunduğu canlılar, karakafes otu, şeker pancarı, papatya, tütün tohumu ve buğday filizleridir. Bunlar arasında Avrupa kökenli bir bitki olan karakafes otu, allantoinin elde edildiği doğal kaynakların başında gelmektedir. Karakafes otunun küçük mor çiçekleri vardır ve pek çok rahatsızlığa iyi gelen bir bitki türüdür. Karakafes otu şaşırtıcı bir şekilde pyrrolizidine alkaloids denilen zehirli bir bileşene de sahiptir. Ancak yine de tarih boyunca yara berelerden ülserlere, soğuk algınlığından öksürüklere kadar pek çok rahatsızlığın tedavisinde karakafes otu doğal bir çözüm sağlamıştır. İşte allantoin de karakafes otunun pek çok mucizesinden bir tanesidir.

Dahası, allantoini laboratuvarda sentetik olarak da üretmek mümkündür. Uluslararası Toksikoloji Dergisine göre sentetik allantoinin doğal olan allantoinden bir farkı yoktur. Toksik olmayan allantonin kozmetik endüstrisinde pek çok amaçla kullanılması güvenlidir.

Allantoinin Nasıl Bir İşlevi Vardır?
Bir nemlendirici olarak allantoin “humectant” denilen maddeler gurubuna dahildir. Humectantlar suyu tutma ve nemi hapsetmede oldukça etkilidirler. Bu nedenle cilde uygulandıkları takdirde nem oranını arttırır, kuru ve pullu derinin yumuşamasına yardımcı olurlar.

Allantoinin iyi bir nemlendirici olmasının nedenlerinden bir diğeri de onun deri hücreleri üzerindeki etkisidir. Allantoin en üstteki sert ve ölü derinin düşmesini sağlayarak yerine yeni ve yumuşak derinin geçmesine yardımcı olur.

Allantoinin aynı zamanda hücre büyümesini tetiklediği ve enflamasyonu azalttığı düşünülmektedir.Bu nedenle yaraların iyileşmesine katkıda bulunur. Allantoinin anti-enflamasyon etkisi, onun alüminyum tuzları gibi deriyi tahriş eden içeriklere sahip ürünlerde yan etkileri azaltıcı bir madde olarak kullanılmasını gerektirmiştir.

Allantoinin Faydaları Nelerdir?
Allantoinin cilt ile harikulade bir ilişkisi vardır. Bu nedenle Allantoinin bileşenleri hakkında pek çok çalışma yapılmıştır. Allantoinin pek çok faydasından bazılarını aşağında sizler için sıraladık:

Hidrasyon sağlarerideki su içeriğini arttırır.

Deride Pullanmaya İyi Gelir: Üst derideki (korundaki) pulların doğal yolla soyulmasını sağlar.