Buz Maskesi ve Buz Küplerinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Ciltteki güneş lekelerini giderir.
Sivilce ve akneleri azaltır. Cilde pürüzsüz bir görüntü kazandırır.
Gözaltı morluklarının gidermesine yardımcı olur.
Cilde sıkı ve gergin bir görünüm kazandırır. Cildin sarkmasını önler.
Buzun içerisindeki mineraller cildin daha canlı ve diri görünmesini sağlar. Cildi gençleştirir.
Günde iki kez buz kalıpları ile cilde masaj yapmak cilde tazelik ve canlılık kazandırır.
Buz, doğal tonik olarak kullanılabilir. Büyük gözenekler, siyah nokta veya sivilce gibi cilt problemlerinin çözümünde etkilidir. Bunun için makyaj yapmadan önce buz küpleri ile cilde masaj yapmak yeterlidir.

Makyaj yapmadan önce buz ile cilde masaj yapmak fondötenin daha pürüzsüz durmasını sağlar. Ayrıca makyajınızın kalıcılığı da artar.

Buz masajı kırışıklıkları azaltır ve yeni kırışıklıkların oluşmasını engeller. Yaşlanma izlerini geciktirir. Eğer göz çevrenizdeki kırışıklıkları azaltmak istiyorsanız, buzları dolaptan çıkarıp hemen kullanmamalısınız. Buzluktan çıkarılıp direkt kullanılan buz, göz çevresindeki damarların çatlamasına sebep olabilir. Bu nedenle buzu dolaptan çıkardıktan sonra bir süre bekletip ilk soğuğu geçtikten sonra yüzünüze uygulamanızı tavsiye ederiz.

Nemlendirici kullandıktan sonra buz masajı yapmak, cildin hızlı bir şekilde canlanmasını sağlar.
Gözaltı şişliklerini giderir. Eğer yorgunluğunuz gözlerinizden belli oluyorsa, buz kalıbının içine yeşil çay koyun ve dondurun. Hazırladığınız yeşil çaylı buz kalıplarını gözaltlarınızda nazikçe gezdirin.
Kan dolaşımını hızlandırır.

Ciltteki kırmızı lekeleri ve sivilce izlerini azaltır.
Kaş alma sırasında çok canınız yanıyorsa, işlem öncesi kaşlarınıza buz sürmeyi deneyin. Aynı işlemi epilasyon işleminde de deneyebilirsiniz.
Buz küpleri aynı zamanda doğal makyaj çıkarıcıdır. Üstelik bu işlem sırasında cildinize kesinlikle zarar vermez.

Buz Maskesi Tarifleri

Buz maskesi, buz kalıbı şeklinde yapılabileceği gibi çeşitli malzemeler ile karıştırılarak da hazırlanabilir. Buz maskesi her gün yapılmamalı, sadece özel günlerde ya da cildin ihtiyacına göre belirli aralıklara yapılmalıdır. Eğer her gün yapılırsa, yarattığı şok etki ile ciltteki kılcal damarların çatlamasına sebep olabilir. Hassas cilt tipine sahip kişiler, buz maskesi yaptığında kısa süreli yanma hissi duyabilir. Bu durumu önlemek için buz biraz eritildikten sonra cilde uygulanmalıdır.

Genel uyarılarımızı yaptıktan sonra, gelelim “buz maskesi nasıl yapılır?” sorusunun cevabına… İşte evinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu maskesi tarifleri…

Limonlu Buz Maskesi: İçine bir miktar taze sıkılmış limon sıkılan su, buz kalıplarında dondurulur. Hazırlanan buz kalıpları cilde uygulanır.