Kolayca yapabileceğiniz bu tarifle gül yapraklı sirkeyi bakım rutininize ekleyin! Yararları dışında kokusu ve rengi de kesinlikle çok hoşunuza gidecek.

Bu doğal çarenin cilt, kafa derisi ve saç için iyileştirici özellikleri vardır. Gül yapraklı sirke; yüz nemlendiricisi, tonik, saç ürünleri ve daha bir çok çeşitli bakım ürünü yerine geçebilir.

MALZEMELER
Elma sirkesi
Kurutulmuş gül yaprakları
Büyük ve kapaklı cam kavanoz
Tahta kaşık
Süzgeçli ve paslanmaz çelik huni
YAPILIŞI
Başlamadan önce, tüm araçlarınızı iyice temizleyin ve sterilize edin.
Cam kavanozunu gül yapraklarıyla doldurun. Ne kadar doldurmanız gerektiğine dair belli bir miktar yok. Bu tamamen size kalmış. Ne kadar çok koyarsanız o kadar rahat ”demlenir”.
Sonrasında elma sirkesini yaprakları kaplayacak miktarda ekleyin.
Yapraklarınızın sirkeye iyice bütünleşmesi ve dağılabilmesi için tahta kaşıkla ezin. Yaprakları ezmek ”demlenme” sürecini hızlandırmaya yardımcı olacaktır, yoğunluğu arttıracaktır.
Bu adımdan sonra kavanozunuzda fazla boşluk kaldıysa adımları tekrarlayıp karışımın miktarını arttırabilirsiniz.
Miktarından memnun olduğunuz güllü sirkenin kapağını sıkıca kapatın.
Kavanozu ışık almayacak bir yere koyun ve sirkenin yapraklarla tam anlamıyla karışabilmesi için 2 hafta bekletin. İki üç günde bir çalkalayıp yerine koyun. Bu sıvının sıklıkla yayılmasını ve böylece karışımın güçlü olmasını sağlar.
İki hafta sonra süzgeçli çelik huniyi kullanarak karışımı, mümkünse koyu camlı, bir kavanoza dökün.
Güllü sirkeyi soğuk ve ışık almayan bir yerde saklamaya devam edin.
Kullanımı: Kullanmadan önce çalkalayınız. Genellikle kullandığınız saç kreminizi yıkadıktan ve duruladıktan sonra güllü sirkeye geçin. Önce saçlarınızdaki fazla suyu sıkın, ardından sirke suyunu saç derinize dökün. Havluyla kurutmadan ya da saçınıza şekil vermeye başlamadan önce iki dakika saçınızda beklemesine izin verin.CİLDE FAYDALARI
Güllü sirke cilde uygulandığında, nemlendirir, yağlanmaları kontrol altında tutar, kızarık bölgeleri rahatlatır ve cildinizin pH değerini olması gereken asit dengesine döndürür. Ayrıca elma sirkesinde yer alan probiyotikler, cildinizin sürekli yıkamadan zarar görüp yıpranmış bölgelerini iyileştirir.

SAÇA VE KAFA DERİSİNE FAYDALARI
Kafa derisi sağlığına ve saç büyümesine olan etkileri oldukça fazla. Bitmeyen kaşıntıyı azaltmak ve yağlanmaları kontrol altına almak için saç derinize sürebilirsiniz.