Cilt temizliği çok önemlidir. Sadece sabunlarla ya da köpüklerle cilt temizliği yapılmış olunmaz. Yıkanan ve temizlenin cildin üzerine cila olarak da cilt toniği sürmek gerekir. Cilt toniği, cildin temizlendikten sonra ölü hücrelerini alarak cildi canlandırır ve ayrıca gözeneklerde ki kirleride temizler. Cilt toniğinde dikkat edilmesi gereken en önemli konu, doğal olmasıdır. Doğal olan cilt tonikleri oldukça yüksek bir mevla demektir. Ayrıca yapılırken görülmediği için, piyasada doğal diye satılan cilt toniklerinin çoğu kimyasaldır. Bu yüzden ev yapımı cilt toniği daha akıllıca bir seçim olacaktır. Evde cilt toniği nasıl yapılır ? Sorusuna verilecek olan birçok tarif vardır.

Elma Sirkeli Cilt Toniği
1 çay bardağı klorsuz su
1 tatlı kaşığı elma sirkesi
4 damla kuşburnu yağı

Elma Sirkeli Cilt Toniği Yapılışı
Elma sirkesi, Ev yapımı cilt toniği arasında en etkili olan malzemedir. Yapılacak olan işlem çok pratiktir. Tüm malzemeler karıştırılarak, kabaklı bir kaba ya da şişeye konulur. Sabah ve akşam kullanılması ile daha hızlı etki yaratacaktır. Kullanmadan birkaç dakika önce çalkalanması lazımdır.

Kuru ve Hassas Ciltler İçin Aloe Vera Cilt Toniği
1 çay bardağı klorsuz su
1 tatlı kaşığı aloe vera jeli
4 damla badem yağı
4 damla gül yağı

Kuru ve Hassas Ciltler İçin Aloe Vera Cilt Toniği Yapılışı
Ev yapımı cilt toniği olan bu karışım, hassas ve kuru ciltler için çok etkilidir. Malzemeler karıştırılarak homojen bir karışım elde edilir. Tonik şişesine konularak, günde iki kez kullanılması uygundur. Kullanılmadan önce iyice karışması için çalkalanması gerekmektedir.

Yağlı ve Karma Ciltler İçin Aloe Vera Cilt Toniği
1 çay bardağı klorsuz su
1 tatlı kaşığı aloe vera jeli
1 tatlı kaşığı limon yağı

Yağlı ve Karma Ciltler İçin Aloe Vera Cilt Toniği Yapılışı
Yağlı ciltler evde cilt toniği nasıl yapılır ? Malzemeler eklenerek, karıştırılır. Günde iki kez olmak üzere yüz bölgesine pamuk yardımı ile sürülür. Yağlı ciltler evde cilt toniği nasıl yapılır?

Güllü Cilt Toniği
1 çay bardağı gül suyu
1 çay bardağı klorsuz su
5 damla gül yağı
5 damla lavanta yağı

Güllü Cilt Toniği Yapılışı
Evde cilt toniği nasıl yapılır, sorusuna verilecek olan diğer çözüm ise gül içeren toniktir. Malzemeler karıştırılarak, kullanmadan önce çalkalanmalıdır. Özellikle hassas ciltlerde etkilidir.