Şüphesiz, vücudumuzda D vitamini seviyelerini korumak oldukça önemli. D vitamininin en iyi tanımlanmış yararı kemik sağlığıdır. Kandaki kalsiyum ve fosfat seviyelerini korumaya yardımcı olur, ayrıca bu minerallerin kemiklere dahil olmasına ve kemik yapısını güçlendirmesine de katkı sağlar. Yapılan çalışmalar D vitamininin beyin, kalp, kaslar, bağışıklık sistemi ve cilt de dahil olmak üzere diğer doku işlevlerinde (kemik oluşumunun yanı sıra) önemli rolüne işaret ediyor. Birçok uzman, onu bir vitaminden çok bir hormon olarak görüyor.Neyse ki, vücudumuzun D vitamini üretimini arttırmak için yapabileceğimiz şeyler var. Kısaca belirtildiği gibi, ana D vitamini kaynağımız; güneş ışığı!
D vitamini almak için UV maruziyeti en iyi yoldur. Ancak kendimizi cilt kanserlerinden, hasarlardan ve erken yaşlanmadan korumak için bunu süreci doğru bir şekilde yönetmemiz gerekir.

Vücudumuz, UVB ışınları sayesinde D vitamini üretmeye başladığı için, SPF gibi bu ışınları bloke eden her şey ne kadar D vitamini üretebileceğimizi sınırlayacaktır. Ancak bu kavram sadece teoride geçerli gibi görünmektedir. Geniş spektrumlu güneş kremleri UVB radyasyonunu etkili bir şekilde engelleyebilir. Bununla birlikte, D vitamini eksikliğine neden olup olmadığı tartışmalıdır

Güneş kremi kullanırken D vitamini sentezi konusunda endişelenmenize gerek yok. Hatta gerçek şu ki, SPF olmadan dışarı çıkmanın daha büyük bir zarara neden olma olasılığı daha yüksektir.

Cilt tipinize bağlı olarak sadece 15 ila 60 dakika güneşe maruz kalmanız yeterli olacaktır.