Zeytinyağının cilde faydaları saymakla bitmez; cildi nemlendirir, sivilce izlerini giderir, derideki kan dolaşımını artırır, ciltteki ölü hücreleri yok eder.
Cildi nemlendirir

Zeytinyağı en güçlü doğal nemlendiricilerdendir. Özellikle kuru ciltler için mükemmel bir nemlendirici olarak çalışan, cildi besleyen yağ asitleri açısından zengin bir yağ türüdür. Cilde derinlemesine işleyip etkili bir şekilde nemlendirir. Ayrıca, zeytinyağındaki E vitamini cildin yaşlanmasından sorumlu olan serbest radikallerle savaşmasına da yardımcı olur. Zeytinyağını cezvede veya mikrodalgada hafifçe ısıtın. Yüz, el, ayak gibi cildinizde kuruluk olan bölgeye nazikçe masaj yapıp ılık haldeki bu yağı sürün. Günde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Cilt döküntülerini, ciltteki kızarık ve kaşıntıyı giderir

Cilt döküntüleri, ciltte kızarıklık ve kaşıntı olarak belirti veren cilt hastalıklarındandır. Yüz dahil vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir hatta cildin büyük kısmına yayılabilir. Zeytinyağı, ciltteki döküntülerin, kızarıklıkların geçmesinde de etkilidir. E vitamini ve antioksidanlar açısından zengin özleri sayesinde cildin yenilenmesinde önemli rol oynar. Eşit miktarda bal ve sızma zeytinyağını karıştırıp ciltte döküntü olan yerlere nazikçe sürün. 5-10 dakika bekleyip yıkayın. Zeytinyağını katı Hindistan cevizi yağı ile karıştırıp da kullanabilirsiniz.
Cilde peeling yapar

Peeling, cildi ölü hücrelerden arındırmak demektir. Ölü ciltlerden arınmış bir ciltte siyah nokta, sivilce gibi cilt problemleri ile daha az karşılaşılır. Şeker ve zeytinyağı kombinasyonu tüm cilt tipleri için harika birer peeling malzemesidir. 1 tatlı kaşığı şeker ile 1-1,5 tatlı kaşığı zeytinyağını karıştırıp yüzünüze sürün. Bu karışımı cildinize uygulayın ve birkaç dakika boyunca dairesel hareketlerle cildinizi ovun. Ilık suyla durulayın. Bu peelingi haftada bir veya iki kez kullanabilirsiniz.

Cilt lekelerini giderir

Güneşin UV ışınları, solaryum, sivilce gibi nedenlerden dolayı yüz dahil ciltte lekelenmeler meydana gelebilir. Zeytinyağı E vitamini açısından zengindir ve cildi yumuşatır, nemlendirir. Zeytinyağını cezvede ılıtıp cildinizde lekeler olan yerlere küçük dairesel hareketlerle masaj yaparak sürün. 30 dakika bekleyin, sonra da temiz bir bezle yağı silin. Yağı bir gece boyunca cildinizde bırakabilirsiniz. Alternatif olarak, az miktarda lavanta yağı ile sızma zeytinyağını karıştırıp etkilenen bölgeye uygulayıp ve hafifçe birkaç dakika boyunca masaj yapın. 20-30 dakika boyunca bekletin, sonra ılık suyla durulayın. İstediğiniz sonuca ulaşana kadar bu çözümlerden birini günde birkaç kez tekrarlayın.
Sivilcileri tedavi etmeye yardımcı olur

Zeytinyağı antioksidan ve anti-inflamatuar olmasından dolayı sivilce tedavisi için de etkili bir yağ türüdür. Sızma zeytinyağı, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve bu özelliği ile sivilceden dolayı yüzde meydana gelen iltihabı gidermeye ve yayılmasını önlemeye yardımcı olur. 1 tatlı kaşığı bal, 1 çay kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı zeytinyağını krem haline gelene kadar karıştırın ve sivilce olan bölgelerinize ya da tüm yüzünüze yedirin. Yarım saat cildinizde bekletin ve bol su ile temizleyin, temizlerken hafif ovalayın. Haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.