Süt, vitamin ve mineral açısından zengin içeriği ile yüzyıllardır cilt bakım ürünü olarak kullanılagelmiştir.

Süt, vitamin ve mineral açısından zengin içeriği ile yüzyıllardır cilt bakım ürünü olarak kullanılagelmiştir. Mısır’ın efsanevi kraliçesi Kleopatra, pürüzsüz, parlak, bebeksi cildini yaptığı süt banyolarına borçluydu.

Süt, bir alfa hidroksi asit olan laktik asit içeriği sayesinde ciltten ölü hücreleri nazikçe uzaklaştırır, ve hücre yenilenmesini teşvik eder. Ünlü cilt bakım ürünleri üreticisi ve "The Skin Care Ingredient Hand Book" isimli kitabın yazarı Linda Walker, sütün cilt lekelerini yok edip, ton farklarını giderdiğini bildiriyor.

Süt, amino asit açısından zengin yapısıyla cildin derinliklerine nüfuz ederek doğal nemlendirme sağlar. Ünlü Dermo-Kozmetik Eğitimcisi Natalia Michalun ve Varinia Michalun, Amerika'da en çok satanlardan olan "Milady's Skin Care and Cosmetic Ingredients Dictionary," isimli kitaplarında, sütte bulunan laktik asitin cildin su tutma kapasitesini artırdığını ve etkili bir nemlendirici olduğunu bildiriyor.

Süt, antioksidan içeriği yüksek bir içecektir, bu özelliği ile cilde zararlı serbest radikallerle savaşır, ve çevresel toksinlerden cildi korur. "Skin Inc." dermatoloji dergisinde 2012 Ekim ayında yayımlanan makalede, sütün hücre fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı, kolajen artırıcı olmasından dolayı pek çok cilt bakım ürününde kullanıldığını bildiriyor.

The National Dairy Council, Ulusal Süt Konseyi, sütün kalsiyum, protein, potasyum, fosfor, riboflavin, niasin ve vitamin A, D ve B12 gibi çeşitli vitamin minerallerden oluştuğunu duyurmuştur. Süt, tüm bu vitamin ve mineral içeriği ile cildin vitamin eksikliğini giderir.