Bebeklerin dünyaya geldiklerinde yaşadıkları sorunlardan bir tanesi de gece ve gündüz ayrımını yapamamalarıdır. Bu nedenle uyku düzenleri de olmaz. Ama zaman içinde görme yetileri de arttıkça uykuları düzene girer. Gündüz uykuları bebekler büyüdükçe azalır, zaman içinde yetişkin insanlar gibi uykularını geceye kaydırırlar. Lakin bu düzenin daha hızlı olması ebeveynlerin elindedir. Ailelerin uygulayacağı türlü yöntemler ile bebekleri sağlıklı uyku düzeni kazanmalarına yardım eden olabilmektedirler.

Bebeklerin uyku düzenini sağlamak için neler yapılmalıdır?
Bebeklerin imkan bulduğunuz sürece gündüzleri uyanık kalmaları sağlanmalıdır. Bunu gerçekleştirmek için gün içinde devamlı olarak dış dünyayı göstermek yararlı olacaktır. Güzel havalarda bebeği dışarı çıkararak gündüzleri uyumadan kalması, dış dünyayı keşfetmesi için yararlı olabilecektir.

Bebeklere pijana giydirmek, yatarken ninni söylemek bebeğimizin uyuma eylemine daha güvenli yaklaşmasına yardımcı olur. O yüzden bu tür şeylere dikkatli olunması gerekir.

Ebeveynler zaman içinde bebeğimizin hangi saatlerde uyuyup, hangi saatlerde kalktığını anlayacaktır. Ama bu zaman aralıkları ailelerin değil bebeğimizin doğal saatleri olmalıdır. Bu uygulamalar en sonunda bebek bir zaman sonra nomal uyku düzenini yakalayacaktır. Ailelerin yalnızca zorlamadan sabırlı olmaları gerekir.


Bebeklerin gece güzel halde uyumaları için gece bir nedenden ötürü uyanmaları engellenmeye çalışılmalıdır. Böylece gündüzleri de uyuma isteği az olabilecektir.

Bebekler belli bir zamandan sonra kendi odalarında uyumaya alıştırılmaları da uyku düzeni açısından yararlı olabilir.

Uykusu gelmeye başladığı zamanlar hareketleri kontrol edilerek belirlenmelidir. Uykusunun geldiği saatlerde uyumasını sağlamak işleri kolaylaştıracaktır.

Bebeklerin gece uyanmlarını engellemek için tok karnına yattığından emin olmak gerekir. Ek olarak yatmadan önce ılık bir banyo aldırılması da bebeğimizin rahat bir uyku geçirmesine yardım eden faktörler arasındadır.

Bebekler uyumaya zorlanmamalıdır. Çünkü bebekler bir şeyi yapmaya zorlandıklarında kendilerini mutsuz ve huzursuz hissederler. Bundan dolayı zorlama ile sonuç almak çok zordur. Bebekleri normal saatlerde uyumaya alıştırmak için ailelerin olaya sabırla yaklaşması gerekir.