Çoğu ebeveyn, erkenden bebeğini yüzme sporuna başlatmayı tercih etmektedir. Çünkü, yüzme bebeğimizin fiziki, sosyal ve ruhsal gelişimlerine büyük katkı sağlar. Bebeğinize yüzmeyi öğretirken, göz önünde bulundurmanız gerekli olan önemli ayrıntılar hakkında fikir sahibi olmanız gerekir.

Yüzme kurslarında bebekler kendi yaş grupları ile beraber toplu ders görmektedirler. Böylelikle, bütün zamanını evde geçirmek yerine, bebeğiniz etrafı inceleme ve tanıma fırsatına sahip olabilecektir. Eğitimin ilk zamanlarında geçirilen vakit hasebiyle, anne ile bebek arasında bağ kuvvetlenecektir. Ek olarak su rahatlama etkisi yaratacaktır. Bütün bunlar, bebeğimizin ruhsal değişimi için hayli önem taşımaktadır. Yüzme ile erken aylarda tanışan bebeklerin, fiziki gelişiminde de ilerleme görülmektedir. Çünkü yüzme, beyin ve kas koordinasyonu sağlar. Yüzmeye çalışan bebekler ellerini, ayaklarını kullanmayı yaşıtlarından daha kolay öğrenirler.

Kendi evinizde, bebeğinizin banyo saatinde uzman eşliğinde bu egzersizleri yaptırabilirsiniz. Bebeğinizin 4. ayını tamamlayınca, yüzme kurslarına yazdırabilirsiniz. Yüzme kurslarında, eğitimler anne, bebek ve eğitmen üçlüsüyle yapılmaktadır. Bebeklerin su üzerinde sırt üstü kalmalarını sağlamak, bebeklere yüzme öğretirken yapılması gerekli olan ilk şeydir. Bu egzersiz, bebeğimizin suya alışması ve kendisini güvende hissetmesi açısından önem taşımaktadır. Bebeklerde, düşme hissi olduğu için, bebeğiniz çok fazla hareket edebilir. Bu süreç doğal olduğundan, endişe etmenize gerek yoktur. Bu egzersizler yapılırken, genel olarak ılık ve derinliği fazla olmayan bir havuz seçmelisiniz. Eğitim ilerledikçe, egzersiz yalnızca eğitmen ile yapılmaya başlanacaktır. Kısa bir zamanda de, bebek hareketleri yardım almadan yapar hale gelecektir. Bebeklikte suya alışması ve sevmesi, ilerleyen yaşlarda da yüzmeyi daha kolay öğrenmesini sağlayacaktır. Çok yüzme kursu hasebiyle, bebeğinizin doğumundan başlayarak, uzman eğitmenler eşliğinde kolay bir şekilde yüzme öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun, yüzme öğrenmek dışında, sosyal, fiziki ve ruhsal katkıları da olabilecektir. Bebeğiniz grup içerisinde, yüzme eğitimlerini almaya başlayacaklardır.


Bebeğinizin yüzme eğitimine, doğumundan başlayarak gönül rahatlığı ile başlayabilirsiniz. Çünkü 9 ay anne karnında su içerisinde olduklarından, bebekler yüzme eğitimine hazırlardır. Yüzme derslerine başlatmadan önce, bir takım teknikleri bebeğinize öğretebilirsiniz. Fakat bunu, uzman yardımıyla yapmanız gerekir. Özel nefes tutma teknikleri ve egzersizleri konusunda uzman biri ile iletişime geçerek, küçük yaşlarda eğitime başlamanız mümkündür.