Bebeklerin sağlıklı olabilmesi için kaliteli bir uykuya ihtiyaçları vardır. Büyümeleri büyük oranda uyku esnasında gerçekleşen bebeklerin, en rahat halde uyutulabilmeleri için bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. Şimdi, bebeklerin en rahat halde uyuyabilmeleri için neler yapılabileceğine bir göz atalım.

Bebeğin Rahat Uyuması Nasıl Sağlanır?
Bebeğimizin rahat uyuyabilmesi için ortamdaki aydınlatma da çok önemlidir. Bebeğimizin uyuduğu ortamın mümkün olduğunda loş olmasına dikkat edilmeli, ışığın uyuyan bebeğimizin direkt yüzüne gelmemesi için gereken önlemler alınmalıdır.

Bebeğimizin rahat uyuması için uyku öncesinde bebeğe anne tarafından kitap okunabilir veya masal anlatılabilir. Bu biçimde anne sesini duyan bebek rahatlar ve daha iyi uyur.

Rahat bir uyku için ilk başta bebeğimizin karnının tok olması gerekmektedir. Bu nedenle bebekler uyutulmadan önce doyurulmuş olmaları gerekir.

Banyo, bebekleri en fazla rahatlatan aktivitelerin başında yer bulur. Uyku öncesinde ılık bir banyo yaptırılan bebekler hem daha kolay uykuya dalarlar, aynı zamanda daha rahat uyurlar. Banyo devamında annenin bebeğini kucağına alarak, fazla bastırmadan yumuşak hareketler ile masaj yapması da bebeğimizin rahatlamasını ve daha rahat uyumasını sağlamaktadır. Bu ek olarak anne ile bebek arasındaki bağı da güçlendirir.

Bebeğimizin uyku öncesinde öpülmesi, okşanması ve sevilmesi de onun rahat bir uyku uyumasına yol açar. Lakin bu anda bebek rahatsız edilmemeli ve uykusunu kaçıracak hareketlerden kaçınılmalıdır.


Bebeğimizin altının temiz olması da rahat bir uyku için çok önemlidir. Bebek uyutulmadan önce kesinlikle bezi kontrol edilmeli, bezde bebeği rahatsız edebilecek bir ıslaklık var ise bu halde bebek bezi yenisi ile değiştirilmelidir.

Bebeğimizin gece uykusunun rahatlığı, gündüz uykularına da bağlıdır. Bu yüzden bebeğimizin gündüz uykularını yeteri miktarda almasına dikkat edilmesi gerekir.

Ortam sıcaklığı bebeğimizin rahat halde uyumasını önemli derecede etkilemektedir. Bebeğimizin üşümemesi için ortamın aşırı sıcak yapılmış olması yahut bebeğimizin çok kalın giydirilmesi bebeklerin rahatsız olmasına ve rahat bir uyku uyuyamamalarına neden olur. Bu sebep ile bebeklerin uyuyacağı ortamın 18-22 derece arasında olmasına dikkat edilmeli, bebekler uyurken ne çok ince ne de çok kalın giydirilmemelidirler.

Uyutmak için bebeğimizin çok yorulması beklenmemelidir. Çok yorulan bebekler huzursuz olurlar ve uykuya kolay dalamazlar. Uykularında da çok rahat edemeyebilirler. Bundan dolayı bebeğimizin uykusu geldiği anlaşıldığında fazla geciktirilmeden bebek yatağına yatırılarak uyuması sağlanmalıdır.