Bebeğiniz dünyanıza dahil olduğu andan başlayarak belli adapte problemleri yaşarken bu problemlerin benzerlerini siz de yaşarsınız. Nasıl ve ne sıklıkta emzirmeli, bezi nasıl değiştirilmeli, nasıl yatırılmalı gibi çokca soru ekleniverir hayatınıza.

Peki bebeğimizin doğru yatırılma biçimi nasıldır?

Bebekler için en sağlıklı ve güvenli yatış pozisyonu sağa veya sola dönük yatmaktır. Bu vesileyle kusma sonucu boğulma riski de ortadan kalkmış olur. Bu noktada dikkatinizi açmanız gerekli olan ayrıntı bebeğinizi bir sefer sağa yatırdıktan sonra diğer sefer sol tarafa yatırmaktır. Bu biçimde takip ederseniz hem kafa şeklinin düzgün olmasını sağlarsınız, aynı zamanda hep benzer kulağının üstüne yatırmamış olursunuz. Sağa veyahut sola rahat bir şekilde yatmasını sağlamak için bebeğinizin arkasına ince bir battaniyeyi rulo yapıp koyabilirsiniz.

Bebekler beslenmelerinden sonra bazen kusarlar. Bunun sebebi midelerinin henüz gelişmemiş olmasından kaynaklı fazla beslenmenin kusma halinde dışarı çıkarılmasıdır. Özel olarak beslenmenin hemen sonrasında sırt üstü yatırılan bebek, kusabileceği için boğulma riski fazladır. Bu yüzden sırt üstü yatırılma pozisyonu pek tavsiye edilmez. Bunun yanında bütün açılarda yatırmanın da şart olduğu düşünülürse beslenmenin hemen sonrasında olmayan bir zamanda, bebeğiniz sizin gözünüzün önünde kısa bir uyku yapacaksa sırt üstü yatırabilirsiniz.


Bebeğinizi yatırma şekliniz, hem bebeğimizin kafa şeklinin tam anlamıyla oturması, aynı zamanda uykusunda güvende olması için üstünde ciddiyetle durulması gerekli olan konuların başında gelir. Bilhassa gece uykularında bebekle birlikte anne de uyuduğu için güvenlik problemi daha da baskın biçimde su yüzüne çıkar.