Banyo yapmak bebekler için hayli eğlencelidir. Su ile oynamak bebekler için hayli keyif verici bir durumdur. Kimi bebekler içinse tam tersi olabilir. Özel olarak küçük yaşlarda su fobisi oluşma ihtimali de vardır.

Kısaca bebek için banyo havlusu seçilirken, bebeğimizin cildini acıtmayacak ve tahriş etmeyecek kumaşa sahip olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kesinlikle pamuklu bir kumaş olmalı ve bebeği kurulamada yüzde yüz etkili olmalıdır. Ek olarak beyaz yahut krem gibi açık renk bir havlu tercih edilmelidir. Bunun nedeni banyo havlusunun kolay temizlenebilir olmasıdır.

Bebeğimizin banyo yapmaktan hoşlanması için, banyo malzemelerinin özenle seçilmesi gerekmektedir. Özel olarak su oyuncaklarının olması ekstra avantaj sağlamaktadır. Bebeğe banyonun kendisi için özellikle seçilmiş bir küvette yaptırılması da bebeği mutlu kılar.

Bebek banyo eşyalarının keyifli olmasının yanında özel ve sağlıklı olmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Örnek verilecek olursa bebek banyo havlusu tercih edilirken, çok yumuşak olmasına dikkat edilmesi gerekir. Havlunun vücudumuzu tahriş etmeyen bir kumaştan üretilmiş, anti alerjik ve anti bakteriyel olmasına özen gösterilmelidir. Pamuklu ve suyu emen bir banyo havlusu alınmalıdır. Bundan hariç bir ürün kullanılmış olduğu halde, bebeğimizin cildi tahriş olabilir veya beklenmeyen bir reaksiyon gösterebilir.


Bebek banyo havlusunun temizliği de çokça sağlanmalıdır. Havlu ıslandığında bakteri üretmek için münasip hale gelir. Bu nedenle ıslandığı anda çamaşır makinesinde münasip devirde yıkanmalıdır. Asılarak kurutulmalı ve nemden uzak, ışık görmeyen bir alanda saklanmalıdır.

Bebek banyo havlusu yerine, bornoz da tercih edilebilmektedir. Ama yeni doğan bebeklerde banyo havlusu daha kullanılabilir olabilecektir. Bornoz bir yaşından sonra seçime münasip hale gelebilir.

Bebek şampuanları, banyo sabunları veya duş jelleri tercih edilirken de dikkat edilmelidir. Göz yakmayan ve kimyevi içermeyen ürünler olmasına dikkatli olunması gerekir. Bebekler için özellikle üretilmiş kozmetik ürünleri tercih edilmelidir.

Bebekler için banyo yapmanın keyif verici yahut sıkıcı olması anne babanın elindedir. Banyo yapmayı bir aktiviteye dönüştüren anne babalar bu konuda sıkıntı yaşamazlar. Çünkü bebeğimizin mutlu olması ve banyo yapmaktan keyif alması anne baba için de avantajlıdır.