Meditasyon, özünde "derin düşünme" anlamına gelir. Derin düşünme hasebiyle de zihni boşaltıp düşünmeme felsefesine sahiptir. Meditasyon zihininizi boşaltıp çok temiz yapmaya yarar. Bunu yapmak için de zihin boşaltma yöntemini öğrenmeniz gerekmektedir. Bu yöntemi yapmayı başardığınızda da ruhsal huzura ermiş olursunuz. Ruh dinginliğine kavuşmak için hangi adımları izlemeli?
Sİz de budistler gibi meditasyon öncesi yeşilçay için. Yeşil çay uyku dağıtıcı özelliğe sahiptir. Ek olarak bundan dolayı konsantrasyonunuz da artar.
Meditasyonda çok önemli nokta 90 derecelik bir açıyla oturuyor olmanız. Dik oturun ve bu pozisyonu hiç bozmayın.
Elleri yanlara salık ve rahat olsun. Yahut parmaklarınızı, çanak biçimi oluşturak halde biri birine değirin. Parmakların biri birine değmesiyle enerji açığa çıktığına inanılır.
Altınıza bir minder alın ve lotus pozisyonunda (ayaklarınız poponuzun altında kalacak bacaklarınız kıvrık biçimde iki yana açılacak) oturun.
Diyafram nefesini öğrenin ve meditasyon yaparken bu tekniği kullanın.
Duşunuzu aldıktan sonra sizi sıkmayan rahat kıyafetler giyin.
Güzel, ılık bir duş sizi meditasyona hazırlar.
Meditasyon yapmaya karar verdiyseniz fazla tok olmamaya dikkatinizi açık tutun. Fazla toklukkonsantre problemleri doğurur.
Meditasyonun temeli zihni boşaltma, sonra da mutlak huzura ulaşmaktır. Münasip pozisyonu aldıktan sonra en üst noktanız olan kafanızdan başlamak suretiyle beyninizi, suratınızı, iç organlarınızı, kaslarınızı düşünerek ayaklarınıza kadar ulaşın ve son noktaya kadar her hücrenize odaklanın. Sonra da derinlerdeki siyaha gömülüp hiçbir şey düşünmeyin. böylelikle zihinsel boşalmayı sağlamış olursunuz.


Kendinize rahat bir ortam hazırlayın. Bu, çok önemlibir ayrıntıdır. Bunu yapmak için telefonunuzu ve odanızın kapısını kapatıp yalnız olacağınız bir ortam hazırlayın.
yirmi dakika meditasyon için uygun süredir. Acemiliğiniz geçince bu süreyi yavaşça uzatabilirsiniz. İlk denemenizde 20 dakikaya bile ulaşmanız mümkün değildir. Bu farazi bir söylemdir. Fakat şevkiniz kırılmasın. Çünkü ilk sefer dakika dolduramamanız bu işi başarısız yapmaz. Adım adım ilerleme ilkesini kendinize kabul ettirin.
Mum ve tütsü meditasyon ortamı için çok uygun olur. Ek olarak konsantrasyonu arttıracağı için tercih edilmesinde yarar vardır. Mümkün ise ortamınızda her ikisi de olsun.