Neem Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?
Neem ağacı 4.000 yıldan uzun bir süredir, geleneksel Asya tıbbında kullanılmıştır. Biyoaktif bileşikleri yüksek olan neem, cilt, saç, kozmetikte, evcil hayvanlarda ve bahçede kullanılabilen doğal bir antiseptiktir. Bu yazıda neem yağının güvenli olup olmadığı ve nasıl kullanılacağına dair bilgiler bulunmaktadır:

Neem Yağı Tanımı
Neem Asya ve Afrika’nın diğer bölgelerinde de bulunmasına rağmen özellikle Hindistan ve Myanmar’a (Burma) özgü, yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Ağaç Hint leylağı olarak da bilinir. Svahili ağacının sözcüğü Mwarobaini, ağaç geleneksel olarak 40 farklı hastalığı gidermek için kullanıldığından dolayı 40 ağacı anlamına gelen isimle anmaktadır. Hindistan’da, birçok geleneksel sağlık kullanımı nedeniyle bazen, doğanın ilaç deposu olarak anılmaktadır. Hindistan’da ortaya çıkan geleneksel tıp sistemi olan Ayurveda tıbbında 4000 yıldan uzun bir süredir kullanılmaktadır. Ağacın kabuğu, tohumları, yaprakları, çiçekleri ve kökleri de dahil geleneksel tıbbi kullanımları vardır. Örneğin, neem dallarını çiğnemek, bazı kırsal Hint popülasyonlarında dişleri temiz tutmak için yaygın bir yöntemdir.
Neem yağı genellikle neem tohumlarından elde edilen yağı ifade eder, ancak ağacın diğer kısımlarından elde edilen özler, yapraklar gibi, bazen neem yağı olarak da adlandırılır. Yağın sarı bir rengi vardır ve bildirildiği üzere sarımsak gibi kokmaktadır. Neem yağı takviyeleri FDA tarafından tıbbi kullanım için onaylanmamıştır. Takviyeler genellikle sağlam klinik araştırmalardan yoksundur. Yönetmelikler onlar için üretim standartları belirler, ancak bunların güvenli veya etkili olduklarını garanti etmemektedir.

Neem Yağı Nasıl İşlev Görür?
Neem yağı, hücre duvarlarını yok ederek bakteri ve mantar hücrelerini öldürebilir. Bu bakteri öldürme kabiliyeti, neem yağının akne ve kepeği nasıl iyileştirebileceğidir. Neem’in diş macunu gibi ürünlerde etkili olabilmesinin nedeni de budur. Neem kozmetikte yaygın olarak kullanılır. Bağışıklık sistemini aktive ederek ve yeni kan damarları oluşturmaya yardımcı olarak yara iyileşmesini teşvik edebilir. Neemdeki antioksidanlar, hücrelere zarar verebilecek ve cilt yaşlanmasına neden olabilecek serbest radikalleri atarak cildi koruyabilir.
Neem yağı böcekleri, keneleri ve akarları da öldürebilir. Bu zararlıların beslenmesi gereken organlara zarar vererek işe yarayabilir. Neem bu şekilde bir pestisit işlevi görür ve aynı zamanda uyuz enfestasyonlarını çözmede nasıl etkili olabilir. Bu yağ aynı zamanda doğal bir spermisit de olabilir. Neem bileşenleri spermi öldürerek veya hareket etmesini engelleyerek gebe kalmayı önleyebilir. Oral olarak kullanıldığında, kanseri önlemeye yardımcı olmak için neem özleri önerilmiştir. Neem yağındaki bileşikler şunlarla çalışabilir:
• Glutatyonun toksinlere (glutatyon S-transferazları) bağlanmasına yardımcı olanlar da dahil olmak üzere kansere neden olan kimyasalları çıkarabilen enzimlerin aktivitesinin arttırılması.
• Hücre DNA’sını kansere yol açabilecek mutasyonlardan koruyabilen antioksidan aktivitesi
• Mutasyonları önlemeye yardımcı olan DNA tamir proteinlerinin aktivitesinin arttırılması
Mevcut tümörlerde, neem yağının bileşenleri tümör büyümesini aşağıdaki yollarla önleyebilir:
• Kanser hücrelerinin bölünmeyi durdurmasına neden olur
• Kanser hücrelerinin ürettiği tümör destekleyici proteinlerin azaltılması
• Programlanmış hücre ölüm yollarını aktive ederek kanser hücrelerinin öldürülmesi
• Bağışıklık sisteminin aktive edilmesi
• Tümörün kan akışını kısıtlamak, esas olarak açlıktan ölür
Ayrıca neem, virüsün beyaz kan hücrelerine bulaşmasını önleyerek ve çoğaltma yeteneğine müdahale ederek HIV’in kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir.

Neem Yağı Güvenli midir?
Cilde uygulanan neem yağı tipik olarak güvenli olarak tanımlanır, birçok çalışma herhangi bir yan etki olmadığını iddia eder, ancak bu tür iddialar her zaman sağlıklı şüphecilik ile görülmelidir. Neem yağına nadiren alerjik reaksiyon vakaları bildirilmiştir, bu genellikle döküntü ile sonuçlanır. Yağın hangi kısmının bu alerjileri indüklediği açık değildir, bu nedenle kullanıcılar temkinli olmalıdır. Neem yağı yutulmamalıdır. Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda neem yağı zehirlenmesi bildirilmiştir. Bu muhtemelen azadiraktin neden olur ve kusma, nöbetler ve karaciğer sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, neem bu gruplarda en iyi şekilde kaçınılır veya aşırı dikkatle kullanılır.
Vajinal olarak uygulanan neem yağı, ciddi yan etkiler nadir olmakla birlikte, genital kaşıntı, yanma ve mide ağrısına neden olabilir. Bazı çalışmalar, kullanıcıların ortaklarında cinsel memnuniyetin azaldığını bildirmektedir. Güvenlik ve etkinlik verilerinin eksikliği nedeniyle neem yağı doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Neem özlerinin alınması, cilde neem yağı uygulamak yerine kalp atış hızını, kan basıncını ve doğurganlığı etkileyebilir. İnsanlarda ciddi yan etkiler nadir olmakla birlikte, bu tür ekstreleri almaya çok dikkat edilmesi ve takviye almadan önce daima doktorla kgörüşülmesi tavsiye edilir.
Sıçanlarda, hamilelik sırasında bir neem özütü kullanmak, yavrularında sorunlara neden olmadığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte, doğurganlığı tam olarak anlaşılmayan şekillerde etkileyebileceğinden, neem yağı ve neem takviyelerinden kaçınmak,hamile olan veya hamile kalmayı planlayan herkes için muhtemelen en iyisidir.

Neem Yağı Nasıl Kullanılır?
Neem yağı takviyeleri, katı klinik araştırmaların olmaması nedeniyle FDA tarafından tıbbi kullanım için onaylanmamıştır. Yönetmelikler onlar için üretim standartları belirler, ancak bunların güvenli veya etkili olduklarını garanti etmez. Neem yağı ile takviye etmeden önce doktorla görüşülmesi tavsiye edilir. Neem bitkisine dayanan ürünler çeşitli formlarda mevcuttur. Bunlar hapları, yağları, kremleri, şampuanları, diş macunu, gargaraları ve neem yapraklarını içerir.
Yüksek sıcaklıklar azadiraktin gibi önemli molekülleri yok edebileceğinden, soğuk basınçlı neem yağının daha iyi olabileceği fikrinin arkasında mantık vardır. Bununla birlikte, neem yağının soğuk preslenmiş veya soğuk preslenmiş olmasının sağlık üzerindeki etkilerini doğrudan karşılaştıran çalışmalar yapılmamıştır. Bir yoktur neem bazlı ürünlerin kesin içeriği de çok çeşitlidir. Bu, kullanılan bitkinin bir kısmına ve hangi şekilde alındığına bağlı olabilir. Neem yağı standart değildir.

Dozaj
Neem yağı herhangi bir durum için FDA tarafından onaylanmadığından resmi bir doz yoktur. Neem’in hazırlanabileceği ve tüketilebileceği çeşitli yöntemler, standart bir dozaj oluşturulmasını daha da zorlaştırmaktadır. Neem yağının kullanılmak istenen amaç için tamamlayıcı bir yaklaşım olarak faydalı olup olmadığını ve hangi dozun alınması gerektiğini uzman bir doktorla görüşülmelidir. Neem bazlı şampuanlar, gargaralar ve böcek kovucular gibi ürünler tipik olarak yaklaşık% 1-2 neem yağı içerir, ancak kesin yüzdeler değişmektedir ve ekstraktlar için dozaj değişir. Bir çalışma günde yaklaşık 20 mg bir ekstrenin güvenli olacağını, diğeri ise günde 1 g farklı bir ekstrakt kullandığını ve herhangi bir yan etki bildirmediğini göstermiştir.

Cilt ve Saçlara Bakımında Kullanımı
Çeşitli kozmetik ürünler neem yağı içerirken, saf yağ ticari olarak da temin edilebilir. Gücünün üreticiye bağlı olarak değişeceğini unutulmamalıdır. Bazı kişilerin neem yağına alerjisi olabilir ve ciltte neem yağı kullanmayı planlıyorsa önce bir yama testi yapmak en iyisidir. Bunun için kolun iç üst kısmına az miktarda yağ sürülür ve cildin nasıl tepki vereceğini görmek için en az 24 saat beklenmesi gerekir.
Bir cilt reaksiyonu geliştirmezse, akneden etkilenen alanlar gibi doğrudan cilde az miktarda neem yağı uygulanabilir. Güçlü biyoaktif kimyasalları nedeniyle az kullanılmalıdır ve bu aynı zamanda saç ve saç derisinde kullanımı için de geçerlidir. Alternatif olarak, neem yağını hindistancevizi yağı, zeytinyağı, shea yağı veya başka yağlarla karıştırabilir. İstenen yağla az miktarda neem yağını karıştırılır, cilde veya saça uygulanabilir. Kullanılması gereken neem yağı miktarına gelince, çoğu kozmetik ürünün % 2’den fazla içermediğini unutulmamalıdır.
Neem ağacı Ayurveda’da ve geleneksel tıpta binlerce yıldır kullanılmaktadır, ancak çok az klinik çalışma yapılmıştır. Neem yağı sadece cilde veya saça uygulanmalıdır ve kazara yutulması zehirlenmeye neden olabilir. Ciddi kötü reaksiyonlar riski nedeniyle, neem, özellikle daha konsantre hap formlarında her zaman dikkatli kullanılmalıdır. Neem özütü genellikle yapraklardan yapılır, ağızdan alınır ve çok daha büyük yan etki riski taşır. Neem yağı muhtemelen cilt ve saçta kullanmak güvenlidir, ancak en iyisi ekstrelerle takviye etmeden önce doktora danışmak gerekir. Doğal pestisit olarak bitkilere neem yağı da uygulanabilir. Kullanıcılar, yağın su ile % 0,5-1 oranında seyreltilmesini ve bitkilere püskürtülmesini önerir.