Boyama işlemlerinde en sıkıntılı durumlardan birisi boyanın değişik yüzeylere bulaşmasıdır. Boyama işlemi sırasında bu hal fark edildiği zaman boya bulaşan yüzey hemen silindiğinde bilhassa bu hal önemli görülen bir sıkıntı yaşanmasına neden olmaz. Fakat fark edilmediği için bulaştığı yüzeyde kuruyan boyaların çıkartılması ise bir nebze zahmetli olabilir. Hassaten pencere kenarları gibi yüzeyler boyanırken boyanın mermer yüzeye bulaşması genel olarak kaçınılmaz olur.

Boya Mermerden Nasıl Çıkar?
Mermer yüzeylere bulaşan boya lekeleri kuru, nemli yahut ıslak bir bezle silindiğinde kolaylıklar çıkar. Ama mermer yüzeyde kuruyan boyaların çıkartılmasında dikkat edilmelidir. Bilhassa ıspatula yahut maket bıçağı gibi araçlar kullanılarak mermer yüzeydeki boya kazınmaya çalışılırken, mermerin yüzeyinde çizikler oluşabilir ve bu da kötü görüntüye neden olur. Bu nedenle mermer yüzeylerde kuruyan boyaların kazınmasında bu tarz araçlar kullanılmamalı, yahut kullanılırken hayli dikkati açık olunmalıdır.

Mermer yüzeylerdeki yağlıboya lekelerinin çıkartılması için ek olarak amonyaklı su da kullanılabilmektedir. Bunu yapmak için mermer üstündeki kurumuş yağlıboya lekesine amonyaklı suyla ıslatılmış bez ile tampon yapılmalı ve boya yumuşadıktan sonra silinmelidir.

Mermer yüzeyde kuruyan boyalar kredi kartı gibi sert bir plastik kullanılarak kazınabilir.


Asitli maddeler mermeri aşındırırlar. Bu nedenle boya lekelerini çıkartmak için tuz ruhu, kezzap ve kostik gibi maddeler muhakkak kullanılmamalıdır.

Boyaları mermer yüzeyden çıkartmanın diğer bir yolu da, boyaya münasip olan incelticiyi kullanmaktır. Su bazlı boyaların incelticisi sudur ve bu tarz boyalardan kaynaklanan lekeler mermerden ıslak bir bezle silinerek çıkartılabilir. Eğer boya çok kurumuşsa önce ıslak bezle boyaya tampon uygulanarak mermerdeki boya önce yumuşatılması, sonra silinmelidir. Eğer mermerdeki boya lekesi bu biçimde de çıkmıyorsa bu kez iyi bir boya çözücü olan aseton kullanılarak lekeden kurtulunabilir. Bunu yapmak için bir tutam pamuğa bir nebze aseton dökülerek, boyalı bölüme tampon uygulanmalı ve sonrasında boya lekesi silinerek temizlenmelidir.

Mermer yüzeydeki yağlıboya lekesinin çıkartılması içinse tiner kullanılmalıdır. Yağlı boya için sentetik tiner, selülozik boya içinse selülozik tiner ile ıslatılmış bir bez ile boyalı bölüm silindiğinde mermerdeki boya çözülerek temizlenecektir.

Mermer, dayanıklı madde olmasından ötürü bir çok alanda kullanılmaktadır. Bu da boya lekelerinin mermer yüzeylerde görülme olasılığını arttırır. Şimdi, mermerden boya lekesini çıkartmanın püf noktaların bir göz atalım.