Geçmişten bugüne hem kadın, aynı zamanda erkek ayakkabılarında rugan modellere sürekli rastlanır. Rugan ayakkabılar hem günlük stilde hem gece stilinde aynı zamanda özel olan günlerde tercih edilebilmektedir. Lakin rugan ayakkabı giyerken dikkatli olunması gerekli olan önemli noktalar vardır.

Rugan ayakkabılar, diğer ayakkabılara göre sert yapıdadırlar. Bu yüzden rahatlıktan uzaktırlar. Alır iken ayağın rahat etmesine ve hava almasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Hava almayan ayakta türlü sağlık problemleri ortaya çıkabilir. 2 gün üst üste giymemeye ve ayakta uzun zaman kalmamaya dikkat edilmesi gerekir. Bilhassa topuklu rugan ayakkabılar, sertlikleri ve rahatsız oluşları nedeniyle ayak ve tırnak yapısında değişikliklere neden olabilir

Rugan ayakkabılar parlak görünümde olduklarından, abartılı kıyafetlerle tercih edilmemesi gerekli olan parçalardır. Düz renkteki, sade modelli elbiselerle giyilmelidir. Zarif desenli abartıdan uzak elbiselerle de tercih edilebilirler. Özel olarak bol aksesuar barındıran elbise modelleriyle kullanımdan kaçınılmalıdır.

Rugan ayakkabılar, parlak deri kıyafetlerle ve neon renkteki kıyafetlerle tercih edilmemelidir. Ortaya abartılı ve rüküş bir görüntü çıkacaktır.

Hassaten siyah veya beyaz düz renk ve modeldeki elbiselerle, siyah yahut nude rugan ayakkabılar uyumlu olabilecektir. Özelliği olan günler içinde ve davetlerde tercih edilebilmektedir.

Üstünde birkaç renk bulunduran rugan ayakkabılar tek renkteki kıyafetlerle beraber giyilmelidir. Aksi durumunda elbisede bulunan renk çeşitliliği ve ayakkabı karmaşaya neden olabilecektir