Bir amaç için mücadele etmek ve arkadaşlarla keyifli vakitler geçirmenin yanında ek olarak spor vücut biçimlendirmek için de yapılabilmektedir. Genelde kilo vermek isteyenlerin gittiği spor salonuna münasip kıyafetler tercih etmek hem terlememek aynı zamanda kurallara uyma konusunda önemlidir.

Spora gidenlerin hepsinden önce yanlarına münasip kıyafet ve ayakkabı almaları gerekmektedir. Spor kıyafetleri eşofmanlar olabileceği gibi tişörtler de olabilir. Bundan hariç spora gideceklerin yanlarında yedek kıyafet bulundurmalarında yarar vardır. Çünkü bazı dönemlerde bu kıyafetler terden giyilemeyecek duruma gelebilirler.

Spor kıyafetlerindeki kıstas, spor ayakkabılarında da olduğu gibi yapılmış olan spora münasip olarak giyilmesidir. Bundan hariç cildin hava alabileceği ve terin buharlaşabildiği rahat kıyafetler tercih edilmelidir. Bu konuda pamuklu giysiler hayli kullanışlıdır. Ek olarak kıyafetler çok dar veya çok bol olmamalı ve naylon kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Ayak yapısına münasip çoraplar giyilmesi önem taşır. Çabuk terleten ve hareket kabiliyeti açısından kalın çoraplarla spor salonlarında egzersiz yapılmış olması tavsiye edilmez. Normal koşullarda genel bir giyim tarzı, genel bir spor türünde geçerlilik gösterilebilir ama spor profesyonelleştikçe buna bağlantılı olarak giyim şartları da değişir. Spor yapacak olanların buna dikkat edilmesinde yarar vardır.


Spor ayakkabı konusuna dikkatli olunması gerekmektedir. Çünkü spor esnasında ayak ve ayak bileği sakatlanmaları yaşanabilir. Bunun yüzünden doğru sporda doğru ayak tipi ve doğru ayakkabı önem taşır. Ayaklar genellikle düz taban, normal taban ve çukur taban olmak üzere üçe ayrılır. Ayakkabı ayakları rahat ettirmeli, ayak baş parmağıyla ayakkabı ucu arasında boşluk olmalı ve topuğa tam oturtmalıdır. Spor yaparken ayakkabılar sağlam, hafif ve sporun yapılacağı zemine münasip olmalıdır. Gereksiz bağcıklar bulunmamalıdır ve en önemli olanı ayağın hava almasına izin vermelidir.