Aşırı saç dökülmesi stresten vitamin eksikliğine kadar çeşitli nedenlerden meydana gelebilir. Bu makalemizde aşırı saç dökülmesinin nedenlerinden ve evde doğal

Aşırı saç dökülmesi stresten vitamin eksikliğine kadar çeşitli nedenlerden meydana gelebilir. Bu makalemizde aşırı saç dökülmesinin nedenlerinden ve evde doğal tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Aşırı Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Hormonal Değişimler

Hormonal dengesizliklere neden olan birçok fizyolojik ve patolojik durum örneğin; Gebelik, menopoz, doğum kontrol hapları kullanımı, tiroid hastalıkları gibi durumlar normal hormonal düzeylerin alçalıp veya yükselmesine sebep olup aşırı saç dökülmesine yol açabilir.

Vitamin Ve Mineral Eksikliği

D ve B vitamini, bakır, çinko gibi belli vitaminlerin vücutta yetersiz olması durumunda da aşırı saç dökülmesi meydana gelebilir. Proteinler saç uzaması için çok önemlidir. Bunların herhangi birindeki eksiklik saç dökülmesine neden olacaktır.

İlaçların Yan Etkileri

Bazı ilaçlar özellikle de kanser, kalp problemleri, tansiyon, doğum kontrolü için kullanılan ilaçlar dahil olmak üzere pek çok ilaç aşırı saç dökülmesi gibi yan etkilere sahiptir. Çok fazla A vitamini almak da aşırı saç dökülmesine neden olabilir.

Tıbbi Problemleri

Bunlar birçok durumu içerir. Aşırı stres ve depresyon, günümüzde gençlerde aşırı saç dökülmesinin en yaygın nedenidir. Anemi (Kansızlık) hipotiroidizm (troid bezlerinde çalışma sorunu), SLE, kanser ve diğer birçok hastalık saç dökülmesine neden olabilir. Bazı kafa derisi enfeksiyonları da aşırı saç dökülmesine neden olur.

Aşırı Saç Dökülmesi Bitkisel Tedavi

Soğan

Soğan, kafa derisine kan dolaşımını ve saç çıkışı için gerekli olan kolajen dokularının üretimini geliştirmeye yardımcı olan zengin bir sülfür kaynağıdır. Soğandaki kükürt, kafa derisi üzerinde mantar ve bakteri üremesini de önleyebilir. Bu yönüyle soğan; aşırı saç dökülmesi için mükemmel bir şifa olarak karşımıza çıkıyor. Katı meyve sıkacağında soğanın suyunu çıkarın. Katı meyve sıkacağınız yoksa soğanı rendeleyip süzgeçten geçerek de suyunu çıkarabilirsiniz. Kafa derinize 15 dakika boyunca masaj yaparak soğan suyunu sürün. Bitkisel bir şampuanla saçlarınızı yıkayın ve ardından saçlarınızın doğal olarak kurumasını sağlayın. Etkili sonuçlar almak için haftada iki kez bu uygulamayı tekrar edin.

Çeyrek bardak kadar soğan suyunu 1 yemek kaşığı balı karıştırıp saç diplerinize masaj yaparak da bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Yumurta

Bilim, yumurtanın %70’ini oluşturan çok miktarda protein içerdiğini kanıtladı. Buna ek olarak, yumurta ayrıca saç için yararlı olan biotin, B vitamini gibi çeşitli yararlı besinler içerir. Sonuç olarak, bu özellikleri sayesinde yumurta, aşırı saç dökülmesi için en iyi ev ev tedavi yöntemlerinden biri haline gelir. 1 yumurtayı ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını bir kâsede çırpın. Çırpılmış yumurtayı saçınıza uygulayın. Saçınızın tamamına bu karışımdan geldiğine emin olun. Yaklaşık 20 dakika bekletin. Sonrasında saçlarınızı soğuk su ile yıkayın. Sıcak su kullanmayın, sıcak su yumurtayı pişirip saçtan temizlenmesini imkânsız kılar. Haftada 1-2 kez bu maskeyi uygulayın.

Sarımsak

Sarımsak, saç köklerinin gelişmesine yardımcı olan ve saç derisindeki zararlı maddeleri yok eden bakır, kükürt, kalsiyum, çinko ve A vitamini gibi çeşitli özellikleri sayesinde süper bitki olarak bilinir. Araştırmalara göre sarımsak, aşırı saç dökülmesinin tedavisinde büyük bir yardımcı olmuştur. 8 diş sarımsağın suyu çıkarın. Bunun için katı meyve sıkıcağı kullanabilirsiniz. Bu, sarımsak suyu yaklaşık olarak 1 yemek kaşığı olacaktır. Sarımsak suyuna, 1 yemek kaşığı bal ekleyin ve iyice birleşene kadar karıştırın. Sarımsak-bal karışımını saçınıza ve saç diplerine uygulayın ve 20 dakika bekletin. Ardından şampuanla yıkayın.

Yeşil çay

Yeşil çay aşırı saç dökülmesinin önlenmesinde çok popülerdir. Kellik önleyici ve hatta saçları etkili bir şekilde uzatan antioksidan ve iltihap karşıtı özelliklerden oluşur. Yeşil çay kepek tedavisinde de kullanılabilir. Yeşil çay; aşırı saç dökülmesini önlemek için saçı durulayarak kullanılabilir. Yapmanız gerekenler, 1 bardak suya 2 poşet yeşil çay demlemek ve ardından saçınıza uygulamadan önce soğumasını sağlamak. Uygulamadan 1 saat sonra saçlarınızı durulayın.

Patates

Patates; saçınıza iyi gelen beta karoten ve diğer vitaminler ve mineralleri bolca içerir, özellikle aşırı saç dökülmesini durdurabileceğiniz konusunda büyük bir yardımcınızdır. Patates suyunu kullanarak daha kalın ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Patatesleri kaynatın ve soğumaya bırakın. Şampuandan ve saçınızı suyla duruladıktan sonra, son durulama suyu olarak saçınızı bu suyla yıkayın. Bu sıvıyı günlük bir durulama olarak kullanın.

Üzüm Çekirdeği Yağı

Zeytinyağı ve hindistancevizi yağı benzeri, üzüm çekirdeği yağı da saçlar için faydalıdır. Daha da önemlisi içinde bulunan antioksidanlar sayesinde saç dökülmesine yol açan DHT üretimini engellemeye yardımcı olur. Bu sebepten, aşırı saç dökülmesi durumları için mükemmel bir şifa kaynağıdır. Üzüm çekirdeği yağını düzenli olarak kullanmak saçların daha sağlıklı, daha güçlü ve daha güzel olmasına yardımcı olur. Birkaç tatlı kaşığı üzüm çekirdeği yağını bir miktar jojoba yağı kullanarak karıştırın.

Havuç

Havuç içinde bulunan A, C, D, E, K, B1 ve B6 açısından çok zengindir. Aynı zamanda havucun biyotin, kalsiyum, magnezyum ve daha birçok yararlı içeriğe olduğu bilinmektedir. Bu değerli içerikler sayesinde saçlardaki aşırı dökülmeyi engeller.

Etkili sonuçlar almak için havucun suyunu da kullanabilirsiniz. Her sabah 1 bardak havuç suyu içmek saçların sağlığı için yararlı olmasının yanında saç dökülmelerini de engelleyip yeni saç çıkışlarını da sağlar. Ayrıca havucu meyve olarak tüketebilir veya isterseniz pişirebilirsiniz.

Hindistancevizi yağı

Hindistancevizinin içindeki bileşiklerle saç çıkışına yardımcı olduğu bilinen bir gerçektir. Hindistancevizinde bulunan laurik asit ve yağ asitleri saçları kırılmalardan korur. Bunun sebebi ise hindistancevizi yağının saçta koruyucu bir tabaka sağlamasıdır. Bunun yanında, aşırı saç dökülmelerini engelleyip saç derisindeki kan dolaşımını canlandırıp, beslenmesini sağlar. Bu yüzden de hindistancevizi yağını evde uyguladığınız doğal tedavi yöntemleri arasına mutlaka katmalısınız. Hafif ısıtılmış hindistancevizi yağıyla saç diplerinize ve saçınıza masaj yaptıktan sonra 1 saat bekletip durulayın.