Kozmetik kamuflaj yanık izi, dövme, kılcal damar, doğum lekesi, hamilelik lekesi, varis, cerrahi travma ve sivilce izleri gibi dekoratif makyaj ile kapanmayan izleri kapatmaya yarar. Bu tür travmatik izler taşıyan bir çok kimsenin yaşam standartını büyük oranda yükseltir.

Akne ve Akneden Kalan İzlerin Kamuflaj Makyaj İle Kapatılması
Problemli bölgeler kapatılınca dekoratif makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Cilt temizlenip, nemlendirildikten sonra cildinize münasip renkteki fondötenlerden hazırlanan karışım spatula vasıtasıyla aknelerin üstüne konulup daha sonrasında cildin diğer bölümlerine da uygulanmalıdır.

Kapatcı üstüne sabitleyici pudra uygulanmaktadır.

Sabitleyici Pudra
Uygulanan kapatıcının dağılma veyahut birikme yapmaması için çok bekletmeden üstüne uygulanmaktadır. Makyajı cilde entegre eder ve su geçirmez özellik kazandırır.

Kapatıcılar
Genelde krem formda, opak ve yüksek örtücü özelliktedirler.

Sabitleyici Sprey
Bütün gün kullanılan kamuflaj makyajın bulaşma yapmaması için son olarak sabitleyici sprey kullanılmalıdır. Cilden asgari 30 cm uzaklıktan sıkılmalı ve 1-3 dakika bekletilmelidir.

Kamuflaj makyajda dikkatli olunması gerekli olan çok önemli nokta makyajın temizlenmesidir. Yağ bazlı oldukları için yağlı tonik yahut kremlerle temizlenmelidir. Cilt temizlenince bol su ile tam olarak yıkanmalıdır. Kamuflaj makyaj kozmetikleri yüksek oranda yağ içerdiklerinden narin ve yağlı ciltlerde akne ve siyah nokta oluşumuna neden olabilirler.


Kamuflaj makyaj için profesyonel makyaj malzemeleri kullanılmaktadır. Basit sivilce izleri gibi hallerde sıradan kozmetik ürünlerle de kamuflaj makyaj yapılabilmektedir. Lakin kullanılan kozmetik ürünlerin parfümsüz ve alerjen madde içermeme güvencesinin olması gerekmektedir. Bu nedenden dolayı ürün tercihi için dermatoloğunuza danışmakta fayda var. Günümüzde kamuflaj makyaj uygulaması yapan hastaneler ve özel klinikler bulunur. Yüksek örtme gücüne sahip olan kamuflaj makyaj sürtünme, terleme gibi dış etkenlere dayanıklıdır ve vücut üstünde 3-4 gün kalabilmektedir.

Kamuflaj makyaja başlamadan önce cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi gerekmektedir. Nemlendiricinin cilde tam olarak yedirildiğinden emin olunması gerekmektedir. Tersi halinde cilt üstünde kalan nemlendirici makyaj ile karışarak negatif sonuçlar doğurabilir.

Kamuflaj makyaj uygulamaları için kullanılan başlıca kozmetik malzemeler:

Renk Düzenleyiciler
Vücudumuzdaki kırmızımsılık ve morlukları nötrlemek için sarı, sarı izleri nötrlemek için mor ve kızarıklıkları kapatmak için yeşil tonda renk düzenleyiciler kullanılmaktadır.