Gri göz makyajı ekim şubat arası ayların imza makyajı olarak geçmektedir ve yapması hayli basittir. Bilhassa gece makyajı için gri, dumanlı makyaj her renk kıyafete uyum sağlayacaktır. Tüm göz renklerine yakışacak bu makyajı siz de çok basit adımlarla kendinize uygulayabilirsiniz.

Çok fazla malzeme kullanmadan yapabileceğiniz bu makyaj için açık gri ve koyu gri farınızın olması yeterli olabilecektir. Şimdi adım adım makyajın aşamalarına bakalım;

Göz makyajınız bitince ten makyajınıza geçerek makyajınızı bitirin. Ruj konusunda koyu renklerden kaçınmalısınız çünkü bütün dikkat göz makyajınızda olacak. O nedenden dolayı, dudak renginde doğal ruj kullanmalısınız. Bordo veyahut kırmızı rujlar makyajın odak noktası olan göz makyajını engelleyecektir.

Far fırçanıza açık renk gri farı alıp göz kapağınızın tümüne uygulayın. Açık renk gri far, metalik veyahut parıltılı da olabilir.

Gri ile zemin hazırladıktan sonra ince uçlu bir far fırçasına koyu renk gri farınızı alın. Bu renkle göz kapağınızın bittiği kısma "C" harfi çiziyormuş gibi farınızı sürün. Bu bölümde göz kapaklarınızın nasıl göründüğü önemli değildir, endişelenmeyin.

Gözlerinize far bazı uygulayarak başlayın. Gri göz makyajı koyu renkler içerdiği için gün içerisinde makyajınız akmayıp sizi rahatsız etmeyecektir.

Gri göz makyajı gece makyajında hayli sık kullanılan makyaj türüdür. Bu nedenle makyajınıza takma kirpik de ekleyebilirsiniz. Bakışlarınız daha buğulu olabilecektir. Takma kirpiğiniz taktıktan sonra eyeliner ve rimel uygulayarak göz makyajınızı tamamlayabilirsiniz.


Her şeyden önce makyaja gözlerinizden başlamalısınız. Bu vesileyle yüzünüze bulaşan makyaj artıkları ten makyajınızı bozmayacaktır.

Çok açık renkte bir far ya da aydınlatıcı pudrayı göz pınarlarınıza ve kaş altlarınıza sürerek makyaj hileleri yapabilirsiniz. Böylelikle, göz pınarlarınıza sürdüğünüz açık renkteki far gözlerinizi biri birinden uzak gösterecektir. Kaş altlarına sürülen açık renkteki far ise kaşlarınızı daha da belirginleştirerek bakışlarınızı güçlendirecektir. Dilerseniz, kaşlarınızı da doldurarak bakışlarınızı daha da güçlendirebilirsiniz.

İstediğiniz renk yoğunluğunu elde ettikten sonra temiz karıştırma fırçası kullanılarak fırçayı sağa sola hareket ettirerek göz kapağınızın bitiş bölümündeki koyu rengin göz kapağınızın zemin rengiyle karışmasını sağlayın.