Her kadının zaman ayırdığı makyajın en ehemmiyetli unsurlarından bir tanesi fondötendir. Fondötenler iyi bir makyaj için zemin hazırladığından, doğru fondöten kullanılmadığında istenen makyaj elde edilemez. Fondötenlerin renk ve cilt tipine münasip olan (kuru, yağlı, karma) çokca türü vardır.

Fondöten çeşitlerinin bir çoğu karma ciltler için münasip olmakla birlikte, bazı çeşitleri bu ciltlerin daha iyi bir görüntü elde etmelerini sağlayabilir. Karma cilt tipine sahip kişiler burun ve alın tarafında yani T kısmında yağlı bir cilt görünümüne sahipken yanak kısımlarında kuru ya da normal cilt tipine sahiptirler. Karma ciltlerin kullanabileceği fondöten çeşitleri işte şunlardır:

Su bazlı/ Mat fondötenler: Bu tarz fondötenlerin yağ oranı düşük, su oranı ise yüksektir. Likit formda bulunan bu fondötenler cildi parlak göstermekle birlikte, içerisindeki düşük yağ oranı ile karma cilt tipleri tarafından tercih edilebilmektedir.

Krem fondötenler: Kompakt veya stick durumunda satılan bu fondötenler cilt kusurlarını kapatmada gayet etkilidir. Krem fondötenler bir makyaj süngeri kullanılarak yüze uygulanabilir. Stick formda olanlarının karma ciltler için daha ideal olduğu söylenmektedir.

Toz bazlı fondötenler: Cildinizde pudra görünümü elde etmenizi sağlayan bu fondötenler diğer fondöten türlerine oranla daha az kalıcı olsa da karma cilt tipine sahip kişilerce tercih edilebilmektedir.

Fondöten seçerken seçilen fondötenin cilt tipiyle uyumlu olmasının yanında ek olarak cilt rengi ile de uyumlu olması gerektiği unutulmamalıdır. Karma cilt tipine sahip kişiler seçtikleri fondötenin cilt tipleriyle olduğu kadar cilt renkleriyle de olan uyumunu göz önüne almalıdır.