Hem gün içinde aynı zamanda özelliği olan günler içinde kıyafet ve saçın tamamlayıcısı kusursuz yapılmış bir makyajdır. Bulunulacak ortama göre makyajın yoğunluğu ve taşıdığı özellikler de farklılık göstermektedir. Gün içerisinde basit pastel tonlarda bir makyaj münasip düşerken özel olan günlerde, düğün veya değişik gece davetlerinde daha yoğun ve koyu makyajlar kıyafeti tamamlamaya yardımcı olmaktadır.

Simli Far Makyajda Nasıl Kullanılır?
Simli farın kullanım safhasına gelindiği zaman işe göz altı ve göz çevresinin aydınlatılmasından başlanır. Bilhassa göz altında morluklar var ise hepsinden önce kapatıcı vasıtasıyla bu bölgenin kamufle edilemsi gerekmektedir. Kapatıcının sonrasında pürüzsüzlüğü yakalamak adına transparan pudra ile göz altları aydınlatılmalıdır.

Makyaj uygulama basamaklarının ilki cildin temizliğidir. Bunu yapmak için cilt güzelce temizlenmelidir. Bu uygulamanın sonrasında cilt tipine göre uygun biçimde seçilmiş nemlendirici krem bütün cilt yüzeyine eşit ölçüde dağıtılır.

Simli farın yalnızca göz kapağına uygulanması tavsiye edilir. Alt kısma uygulanan simli far, gözün olduğundan küçük görünmesine neden olur. Sürülecekse ince bir şerit olarak sürülmelidir. Simli far pırıltılı olmayan, mat bir allık ve rujla tamamlanmalıdır.

Nemlendirici uygulamasının hemen sonrasında makyaj bazı uygulaması yapılmaktadır. Kalıcı makyajın hedeflendiği, benzer zamanda cilt kusurlarının kapatıldığı baz, makyaj uygulamasında hayli gereken bir işlem basamağıdır. Bu basamakları, pudra veyahut fondöten, isteğe bağlı olarak ikisininin birden kullanımı takip etmelidir. Pudra mı fondöten mi kullanılacağı mevsime, cilt tipinin özelliğine, gidilecek mekana göre farklılık gösterebilir. Bunu duruma göre belirlemek en iyisidir.


İstenen renkte belirlenen simli farın uygulanma safhasında far bütün göz kapağına sürülür. Bu alan insandan kişiye göre değişir, o nedenden dolayı simli farın, göz kapağının dışına taşmaması önemlidir. Simli far sürülürken simin yoğunluğu göz kapağının uç tarafında kalmalı, göze yakın bölümüne olabildiği miktardai olabildiği ölçüde hafif uygulanmalıdır. Bundan dolayı gözlere hafiften çekik ve alımlı bir hava katılabilir.

Koyu makyaj deyince tercih edilen seçeneklerden biri de simli farla tamamlanan gece makyajıdır. Hassaten amaç gözlerin vurgulanmasıysa simli farın kullanılmış olduğu makyaj uygulaması tavsiye edilir. Simli far iddialı, “ben burdayım” diyen makyajların öne çıkan malzemelerindendir. Kullanımında birkaç küçük noktaya dikkat edilirse simli far hayli başarılı tercih olur.