– Hindistan cevizi yağı ellerdeki çatlaklardan kurtulmak için en etkili çözümlerden biridir. Cildin nemli kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda hücrelerin kendi kendini onarmasını teşvik eder. Anti fungal özelliklerinin yanı sıra içerdiği maddeler sayesinde bakteriyel enfeksiyonları da azaltır.

– Her gece yatmadan önce cilde biraz Hindistan cevizi yağı ile masaj yapılır. Bir gece bu şekilde bekletilir ve ertesi sabah eller su ile durulanır.

2. El çatlamasına evde çözüm: Peeling

– Ellere düzenli olarak peeling de uygulanabilir. Peeling uygulamaları ciltteki ölü deri hücrelerinin ve kirin arınmasına yardımcı olur.

– Öncelikle eller ılık su içerisinde ıslatılır. Ardından peeling uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama sonrasında cilde nemlendirici uygulanabilir. Peeling uygulamasının haftada birkaç kez düzenli olarak yapılması önerilir.
. Ellerdeki çatlaklara ne iyi gelir: Gliserin

– Gliserin de ellerin nemlendirmek için kullanılabilir. Oldukça etkilidir.

– Biraz limon suyu ile gül suyu ve gliserin karıştırılır. Elde edilen karışım cilde masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık 20 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

– Uygulama haftada boyunca her gün düzenli olarak yapılabilir.
. Ellerdeki çatlaklar nasıl geçer: Epsom tuzu

– Epsom tuzu da ciltteki kuruluk nedeni ile oluşan çatlaklar için kullanılabilir. Ölü deri hücrelerin ve kirin ciltten arınmasını sağlar. Aynı zamanda kan dolaşımını artırır. Toksinlerin de ciltte atılmasını sağlar.

– Bir leğen ılık suyun içerisine bir fincan epsom tuzu eklenir. Karıştırılır ve eller bu suyun içerisinde 10 ya da 15 dakika kadar bekletilir. Daha sonra su ile durulanır ve kurulanır. Uygulama sonrasında cilt tipine uygun bir nemlendirici uygulanmalıdır.

– Uygulama haftada 2 ya da 3 kez düzenli olarak yapılabilir.

5. Ellerdeki çatlaklara bitkisel çözüm: Sirke

– Sirke de ellerdeki çatlaklar için önerilen çözümler arasındadır. İçerdiği asetik asit ile cildin yumuşak ve nemli kalmasını sağlar.

– Bir bardak suyun içerisine biraz elma sirkesi ya da beyaz sirke eklenir. Bu suyun içerisinde eller 10 ila 15 dakika kadar bekletilir. Ardından yumuşak bir fırça ile fırçalanır ve su ile durulanır. Daha sonra cilde vazelin ya da nemlendirici uygulanır.

– Alternatif olarak biraz elma sirkesi, ham bal ve pirinç unu karıştırılır. Elde edilen macuna biraz da zeytinyağı eklenir. Karışım cilde uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır. Uygulamanın düzenli olarak her gün yapılması önerilir.

6. Eldeki çatlaklara bitkisel çözüm: Zeytinyağı

– Zeytinyağı en etkili cilt nemlendiricilerden biridir. İçerdiği E vitamini ile cilt yapısını besler ve korur.

– Yatmadan önce ellere biraz zeytinyağı uygulanır. Masaj yapılır ve pamuklu bir eldiven giyilerek uyunur. Ertesi sabah eller su ile durulanır. Düzenli olarak uygulandığında çatlakların oluşmasını engeller ve cildin yumuşak kalmasını sağlar.

7. Eldeki çatlaklar için ne yapılmalı: Limon

– Biraz sıcak su ile limon suyu karıştırılır. Bu karışım ellere uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır. Ardından cilde bir nemlendirici uygulanır. Uygulama haftada birkaç kez düzenli olarak yapılmalıdır.

– Alternatif olarak biraz vazelin ve limon suyu karıştırılarak da kullanılabilir. Her gün düzenli olarak uygulanması önerilir.

– Deniz tuzu ile birlikte de kullanılabilir. Biraz limon suyu, zeytinyağı ve deniz tuzu karıştırılır. Elde edilen karışım cilde masaj yaparak uygulanır. 15 dakika bekletilir ve su ile durulanır. Haftada iki kez yapılabilir.