Ev dekorasyonunun önemli görülen bir parçası olan laminat parkeler doğal görüntüleri ile ortamlara sıcak bir hava katarlar. Döşenmesi ve uygulanması da son derece kolay olan laminat parkelerin uzun seneler boyunca kullanılabilmesi ise bakımlarının doğru biçimde yapılmış olması gerekmektedir. Bakımlarının yanında laminat parkelerin çizilmelere karşı da korunmaları gerekmektedir. Her ne kadar laminat parkeler çok narin ürünler olmasa da, sert ve sivri çizimlerin teması nihayetinde kolayca çizilebilirler. Hassaten sandalye, masa ve koltuklar kaydırılarak hareket ettirildiğinde, laminat parke üstünde çizilmelere neden olabilirler. Bu sebeple her şeyden önce laminat parkelerin çizilmemesi için mobilya ayaklarının altında yapışkan keçeler kullanılmalıdır. Bu biçimde hem laminat parkelerin çizilmesi, aynı zamanda mobilya çekilirken gürültü oluşması engellenmiş olur.
Çizilen Laminat Parkelere Nasıl Müdahale Edilmelidir?

Daha derin çiziklerde ve deliklerde ise ahşap macunları kullanılmalıdır. Macun uygulanmadan önce çiziğin kenarlarındaki çıkıntılar zımparalanarak düzlenmeli ve bu bölüm nemli bezle silinerek tozlardan arındırılmalıdır. Daha sonrasında çizik, parke rengine münasip renkte bir nebze ahşap macunu ile doldurulmalı ve macunun kuruması beklenmelidir. Macun kuruduktan sonra çıkıntı yapan fazlalık macun zımpara ile parke seviyesine getirilmelidir.


Eğer parke renginde ahşap macunu temin edilemezse parkedeki çizik beyaz renkli macun ile doldurulmalı ve sonrasında macunun üstü münasip renkteki rötuş kalemi ile boyanmalıdır.
Laminat parkelerde oluşan çizikler, derinliklerine göre değişik müdahalelerle kapatılabilir. Laminat parkelerdeki yüzeysel çiziklerin giderilmesi için en fazla kullanılan yöntem rötuş kalemi veyahut parke kalemi adı verilen ürünlerin kullanılmasıdır. Piyasadan kolay bir şekilde temin edilebilecek olan rötuş kalelerinden laminat parke rengine en ideal olan alınmalıdır. Bu kalem kullanılarak, çizilen bölüm dikkatli halde boyanmalı, çizik dışına taşan boyalar da nemli bezle temizlenmelidir. Çizikteki boya kuruduğunda laminat parke eski görünümüne kavuşmuş olabilecektir. Ek olarak kahverengi tonlarındaki ince çiziklerin pratik halde giderilmesi için ayakkabı boyalarından da faydalanılmaktadır.