Kahvaltıların, en keyifli anların vazgeçilmezi çayı yapmak için kullanılan çaydanlık son günlerde elektrikli, zaman ayarlı, otomatik çay makineleri olarak değişik formlardadır. Bu cihazlar çoğu kişi için çaydanlıklarda demlenen çayın yerini alamaz. Nerdeyse hiçbir evden eksik olmayan bu mutfak gereçleri zaman geçtikçe kireçlenip karardığında temizliğinde dikkatli olunması gerekli olan noktalar vardır.

Çaydanlıktaki kireç tabakasından kurtulmak için
Kararan demlikleri temizlemek için ise sirke ve karbonata başvurulur. Demliğin içi sirke ile doldurulur. Eğer çaydanlığın dışı da temizlemek isteniyorsa sirke ayrı bir kaba alınır. Çaydanlık bu kaba yerleştirilir. Bir gece bekletince yine sirkeye bir yemek kaşığı karbonat ekleyip kısa bir zaman bekletilir. Çaydanlık bulaşık süngeriyle temizlenip bolca su ile duruladığında temiz ve parlak görünüm alacaktır.

Çaydanlıklarda en fazla görülebilen sorunlardan biri su kaynatılan kısımda kireç oluşması ve demliğin kararmasıdır. Zaman geçtikçe kalınlaşan kireç tabakası ısı yalıtımı yapar ve suyun geç kaynamasına neden olur. Bu kireç tabakasından kurtulmak için piyasadaki kireç çözücüleri kullanılabilmektedir. Fakat daha doğal ve sağlıklı yöntemler de mevcuttur.