Kadınlara makyaj yaparken azami özen gösterdiği ve zaman harcadığı bölüm neresidir diye sorulsa muhakkak çoğu “tabii ki gözler” cevabını verecektir. Doğru renk kullanımı ve doğru makyaj tekniğiyle etkileyici gözlere sahip olmak mümkün.

İlk önce temiz cilde, münasip tip ve renkte kapatıcı tercihi yapılmaktadır. Kapatıcı cilde eşit ölçüde uygulandıktan sonra göz makyajına başlanabilir.

Eğer far seçimini kahve ve altın tonlarında yapıldıysa, yine bu tonlara yakın allık, diğer renkler kullanıldıysa pembe tonlarında allık kullanmak daha münasip olabilecektir. Ruj tercihi ise göz makyajının önüne geçmeyecek tonlarda, kullanılan fara göre de mat veyahut parlak türde seçilmelidir. Ek olarak göz makyajını tamamlayıcı unsurlardan biri de kaşlar. Eğer kaşlarınız inceyse kaş kalemi vasıtasıyla biraz kalınlaştırmak daha derin bakışlara ve makyajın daha etkileyici görünmesine katkı sağlayacaktır.

Ela gözler genel olarak giyilen kıyafete göre renk değiştirdiğinden, far tercihinde kullanılacak renklere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bilhassa toprak tonları, lacivert, mor, yeşil, mavi, gri tonları tercih edilebilmektedir. Genellikle de altın rengi far tercihi çarpıcı bir göz makyajı için son derece etkili olabilecektir.

Gözün alt ve üst tarafına sedefli mürdüm veya sedefli yeşil, mat mavi, mat eflatun tonlarında far sürülüp, eyeliner ve rimelle tamamlanarak makyaj sonlandırılır. Tümüyle siyah far ve kalem kullanmak da etkili olur. Pembe tonlarında far kullanımı da ela renk gözlerin meydana gelmesine yardımcıdır.


Kaşın alt bölümüne ve gözün alt bölümüne beyaz far sürülerek önce aydınlatma yapılmaktadır. Göz kapağının hemen üzerindeki kavise kadar açık kahve tonlarında far, fırça kullanarak dağıtılarak sürülür. Sonrasında yalnızca göz kapağına altın rengi sedefli bir far, yine fırça yardımı ile uç kısmı bir üstteki açık kahve tona karışacak halde dağıtılarak sürülür. En son üstüne siyah eyeliner çekilip, rimel sürerek dumanlı bir makyaj yapılabilmektedir.

Gözün alt tarafına metalik tonlarda parlak göz kalemi sürülüp, göz kapağına siyah veyahut koyu lacivert tonlarında eyeliner çekilip, rimel sürerek sade bir göz makyajı yapılabilmektedir.