Son zamanlarda insanların çok fazla kullandığı ve bir trend haline gelmiş olan yüz kontürü birçok kadın tarafından uygulanmaktadır. Makyaj da artık büyük bir önem taşıyan yüz kontürü kadınlar arasında yaygınlaşmaya devam etmektedir. Bunun için özellikle bir sektör haline gelmiş olan makyaj sektörü bu işleminizi kolaylaştırmak için yeni ürünler üretmek yoluna gitmişlerdir. Kadınlar yüz kontürü uygulamasını genellikle yüz kısmında elmacık kemiğini, çene kemiğini, alın kemiğini ortaya çıkarmak için tercih etmektedirler. Tercih ettiği bu yöntem ile yuvarlak yüz şeklini daha sivri ve uzun, sivri ve uzun yüzü daha yuvarlak hale getirebilirler. İsterler ise burun kısımlarında da oynama yapabilmektedirler.

BURUN KONTÜRÜ

Birçok kozmetik marketlerde bulabileceğiniz kontür uygulaması için yardımcı maddeleri bu işlemi uygularken kullanabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan açık ve mat bitişli aydınlatıcı, koyu renkte bronzer kapatıcı birde fırça bulunması yeterli olacaktır. Eğer burnunuz uzun ise burnunuzun bitiş kısmına düz bir çizgi çekerek bunu uzunluğu kesebilirsiniz. Bunun yanı sıra açık renk aydınlatıcıyı burnunuzun uç kısmına az bir mesafe kalana kadar açık renkte olan aydınlatıcıyı şurup yanlarına koyu renkte bronzer ı ince bir fırça yardımı ile uygulayınız. Daha sonra dağıtma fırçası yardımı ile bu malzemeleri dağıtınız.

ELMACIK KEMİĞİ KONTÜRÜ

Makyaj da allık kullanılmadan önce yüz kontürü yaptıktan sonra allık işlemini uygulayınız. Bu sayede elmacık kemiklerinizi ortaya çıkarıp yüz hatlarınız daha çok ortaya çıkmış olur. Elmacık kemiklerinizi ortaya çıkarmak makyajını zırhlı daha çok ortaya çıkarmış olursunuz.

ÇENE KEMİĞİ KONTÜRÜ

Çene kemiğiniz eğer çok çıkıntılı ve uzun duruyorsa bunu çene kemiğinin üst kısmına koyu renkte bronzer uygulayıp kemiğin olduğu kısmı açık renk aydınlatıcı ile açarsanız uzun görüntüden uzaklaşmış olacaksınız. Eğer yüzünüz yuvarlak ve kısa ise çene kemiğini bulunduğu kısmın tam üstüne koyu renkte bronzer ı uygulayıp bu görüntüyü tersine çevirebilirsiniz.