Makyaj, M.Ö 4000 yıllarında eski Mısır’dan bu yana insanlığın vazgeçilmez alışkanlıklarından biridir. Hele ki günümüzde, teknolojinin de gelişmesiyle birlikte her gün karşımıza çıkan yeni ve farklı makyaj malzeme ve teknikleri, bu sektörün hiç bir zaman kaybolmayacağını bize apaçık söylüyor.

Teknoloji ve uygulama şekilleri değişiklikler gösterse de, makyaj denilince ilk akıllara gelen şüphesiz ki, göz makyajı. Bunun nedeni ise aslında bizi anlatan tüm ifademizin bakışlarımızda saklı olması.
Makyaj tarzları günlük kullanımdan, akşam davetine, buğulu makyajdan, doğal tonlara ve daha birçok şekilde değişse de, temelde iyi bir göz makyajı yapmanın bazı temel noktaları vardır.

1- Aydınlık Bir Bakış

İlk olarak gözaltları cilt tonuna yakın biraz açık bir tonda kapatılmalıdır. Böylece koyu renk halkalar, renk düzensizlikleri ve göz torbalarının yaratabileceği rahatsız edici görüntüler kapatılmış ve aydınlık bir bakışa zemin hazırlanmış olacaktır. Daha sonrasında ise, doğal tonlarda bir far göz kapağının tamamına alt zemin olarak sürülmeli, böylece göz kapağı renklendirmeye hazırlanmalıdır.

2- Tonlar, Cazibenin Merkezi

Farklı renklerin kullanımı dönem dönem değişiklik gösterse de asıl mantık cilt kontürlerinin vurgulanmasıdır. Bunun için renkli farımızı siyah/koyu tonlarda seçtiğimizi farz edersek, bu far da göz kapaklarının orta kısmından başlayarak köşelere doğru sürülmelidir. Bütünlüğün devam etmesi için alt kirpik dipleri de aynı tonda far ile ince dokunuşlarla renklendirilebilir.

3- Kirpik dipleri, Kirpikler

El alışkanlığına göre göz kalemi ya da eyeliner kullanılabilir. Ancak bu uygulama kesinlikle atlanmamalıdır. Böylece, hemen ardından süreceğiniz rimelinizin göz kapaklarınızla görsel bütünleşmesini sağlayacaksınız. Rimel tercihinizi, ihtiyacınıza ya da isteğinize göre uzun, hacimli, kirpikleri tek tek ayıran, kıvrık gösteren ya da suya dayanıklı ürünlerden tercih edebilirsiniz. Ayrıca göz sağlığınızı ve her zaman gülümsemeyi ihmal etmeyiniz.