Yüz şekilleri insandan kişiye değişiklik göstermektedir. Bunu yapmak için kişi kendine münasip yüz şeklini belirleyip ona göre makyaj yapmalıdır. Bu vesileyle olduğundan daha ideal görünüşe sahip olabilecektir.

Makyaj önerileri
Kalp yüz biçimine sahip olan kimselerin yüzleri kalp biçimine benzer. Yani yüz ve çene bölümleri dar, alın kısmı ise ona nazaran daha geniş bir şekildedir. Bu yüz tipine sahip olanların elmacık kemikleri hayli belirgindir. Çene kısmı daha dar olduğundan ötürü o bölüme aydınlık bir kapatıcı uygulamaları gerekir. Bu uygulama hasebiyle çene bölümleri daha geniş gözükecektir. Elmacık kemikleri hayli belli olan kalp yüz biçimine sahip kişiler olduğundan daha az allık uygulamalıdırlar. Fazla uygulanan veya renk olarak çok abartı olan tonlar kişinin yüzündeki elmacık kemiklerini daha da belli hale getirmiş olabilecektir. Bunu engellemek için ise az ve belli olmayacak allık seçimleri yapılmalıdır. Kalp biçimindeki yüz tipine sahip olanların dikkatleri yüzün orta bölümüne çekmesi gerekir. Bunu yapmak için yanaklarının kenar bölümüne, çeneye, alındaki saç diplerine gölgelendirme yapılmaktadır. Bu uygulama için iki değişik tonda, biri açık, diğeri koyu fondöten, bronzer ve kahverengi far bu işlemi gerçekleştirmeye yardım eden olabilecektir. Seçilen ürün bir fırça yardımıyla yanak kenarlarına, çeneye, alındaki saç diplerine uygulanmaktadır. Islatılmış ve suyu alınmış nemli süngerle de likit ürünler uygulanabilir. Daha doğal sonuç için uygulama sonra boş bir fırça ile karıştırma işlemi yapılmalıdır. Ruj tercihinde iddialı renkler seçilebilir. Yüzdeki dikkat ortaya toplanmak istendiği için iddialı ruj seçimleri bu uygulamaya yardım eden olabilecektir


Kalp yüz biçimindeki kimselerin göz makyajı yaparken çekik duran göz makyajlarından kaçınmaları gerekir. Daha fazla yuvarlak ve yukarı doğru olan far uygulamalarını tercih etmelidirler.

Yüz şekli nasıl belirlenir?
Yüz hali belirlenirken her şeyden önce saçlar toplanıp yüzün toptan açılması gerekmektedir. Daha sonrasında yüzün tamamını kapayacak bir biçimde kişinin fotoğrafı çekilir. Çekilen fotoğrafın üstünde yüzün kenarlarına küçük noktalar çizilir ve bu noktalar birleştirilir. Meydana gelen şekilden yüz tipi anlaşılmış olur.