İnsanlar çok yüz biçimine sahiptir. Genel hatlarla belirlenmiş 7 değişik yüz hali vardır. Kişi yüz şeklini öğrenip makyajını da dikkatli olunacak noktalara göre uygulamalıdır. Bu kişinin olduğundan daha değişik ve güzel gözükmesini sağlamaktadır.

Oval yüz hatlarına sahip insanların alınları çene tarafına göre daha geniştir. Yüz şekilleri arasında en ideal yüz hattı oval yüz şeklidir. Çene yapısı hayli yumuşak hatlı, elmacık kemileri ise diğer yüz şekillerine göre daha belirgindir. Ama daha da belli olması için allıktan yararlanılır.

Oval yüz biçimine sahip olan insanların allığı uygularken tercih edeceği fırça orta boyda ve kesik uçlu olur. Piyasada satılan büyük ebattaki fırçalar tercih edilirse uygulanırken çok fazla bölüme allık sürüleceğinden yapay bir görüntüye neden olur. Bunu yapmak için allık orta boyda tercih edilr. Fırça seçildikten sonra ise allık fırçaya sürülüp göze çarpan en dikkat çekici yere yani elmacık kemiklerine ve şakaklara hafifçe uygulama yapılmaktadır. Allık az bir biçimde sürülerek uygulama yapılmaktadır. Fırçadaki fazla allık fırçanın ucu yere vuralarak atılır. Bu biçimde daha az ürünle doğru uygulama yapılmış olur. Eğer fazla bir allık uygulaması yapıldıysa pudra fırçasına alınan az ölçüde pudra ile üstünden geçilir. Böylelikle daha doğal görünüme kavuşulur.


Yüz şeklini en iyi biçimde görebilmek ve makyajı yapmak için, saçların toplanıp kenarlardan bağlanması önerilmektedir. Bu biçimde yüzün hatları belli meydana gelir. Daha sonrasında kişinin fotoğrafı çekilir. Çekilen fotoğraftaki yüzün kenarlarına küçük noktalar konulur. Bu noktalar birleştirilir. Birleştirilen noktalarla, fotoğraftaki kişinin yüz hali ve hatları belirlenmiş olur.

Daha doğal ve günlük uygulanabilecek makyajlarda tercih edilecek olan allık içinde ışıltı bulunduran allıklardır. Bu allıklar yüzün olduğundan daha aydınlık bir görüntüye kavuşmasını sağlamaktadır. Eğer gece makyajı veyahut koyu tonlarda bir göz ve dudak makyajı yapılmış ise tercih daha mat allıklardan yana olmalıdır. Bu biçimde yanaklar az daha doğal bırakılıp makyajın bütünlüğü korunmuş olur.