Sonbahar ve kış mevsimlerinin vazgeçilmezi olan bordo rujlar yaz akşamlarında da tercih edilmeye başlamıştır. Bordo renk itibarı ile koyu kırmızıya yahut mürdüme benzeyen koyu tonlarda bir renktir. Çarpıcı ve ihtişamlı görünüm yaratan bordo rujlar bir kadına daha feminen kılmakta ve çok çok kolay fark edilmesini sağlar. Peki, bordo rujlar için münasip göz makyajı nasıl olmalıdır?

Bordo ruju taşıyabilmek hayli zahmetlidir. Gerek kıyafet tarzı gerek saç modeli derken allığa, göz makyajına kadar bir çok şeye uyum sağlaması gerekecektir. Aksi durumda özensiz bir görüntüye kavuşmak kaçınılmaz olabilecektir. Bordo ruj çoğu zaman sarışın veyahut daha ziyade beyaz tenli kadınlar için daha uygun olur. Esmer tenli kadınlar için bordo renk yerine bu renge benzeyen vişne çürüğü tonları tercih edilebilmektedir. Bordo ruj hayli dikkat çekici ve çarpıcı olduğundan dolayı yapılacak göz makyajının daha sade ve hafif tonlarda olması tercih edilir. Çok fazla koyu siyah bir makyaj veyahut değişik ve canlı renkli farlar ile bezenmiş gözler bu ruja uyum sağlamayacaktır. Onun yerine ince bir eyeliner çekmek veyahut maskarayla uzun kirpikler yaratmak yeterli olabilecektir. Lakin eğer ki göz altı şişlikleri yahut morlukları var ise buralara kapatıcılar sürülebilir. Çünkü bordo makyaj yüzü daha fazla ön plana getirecek bu sebeple yüz kusurları daha çabuk fark edilebilecektir. Bunun yaşanmaması için gözün etrafında sorunlar yaşayan kimselerin ten rengiyle uyumlu fondöten, pudra veyahut kapatıcılar kullanarak daha canlı ve pürüzsüz görünüm yakalamaları önerilmektedir. Ama orada yine aşırı parlayan fazla beyaz göz kapatıcıları itici bir görüntüye sebebiyet verecektir. Ten rengiyle uyumlu sade kapatıcılar yeterlidir. Sonrasında ince bir kalem yahut bir rimelle uzun ve gür kirpikler yaratılarak çekici bakışlar yaratılabilir.


Bordo ruj istenen iddialı görünümü hemen yansıtacağı için mümkün olduğu kadar allık kullanımının da silinik ve doğal durması önemlidir. Bunun yerine kaşların belli ve kalın kılmak daha çarpıcı ve doğal bakışlar için ideal olabilecektir.